Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İstanbul'da Gecekondu Yerine...

Modern Kentsel Tasarımlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaşanabilir bir şehir oluşturmak için ana arterleri, meydanları, doğal-tarihi çevreyi ve konutları modern bir görün

İBB
Modern Kentsel Tasarımlar

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaşanabilir bir şehir oluşturmak için ana arterleri, meydanları, doğal-tarihi çevreyi ve konutları modern bir görünüme kavuşturuyor.
Bu amaçla, İstanbul'un evrensel düzeyde taşıdığı tarihi, kültürel, doğal özelliklerine sahip çıkarak, şehre tarihi ve kültürel kimliği ile bir dünya kenti statüsü kazandırılmaya çalışılıyor.

Kentsel kaliteyi birçok alanda yeniden elde etmek için çalışan Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta kamusal alanları ve mekanları yeniden ele alıyor. Şehirdeki ortak mekanların İstanbulluların psikolojik, sosyal ve ekonomik değişimle ilgili ihtiyaçlarının karşılandığı yerler olduğu dikkate alınırsa, bu alanlarda ihtiyaca cevap verebilecek yeni bir karakter oluşturması gerekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını sürdürdüğü bazı kentsel tasarım projeleri şunlar;
Depremde hasar gören İstanbul kara ve Marmara surlarının duvar kule ve burçlarının restorasyonu
Vatan Caddesi ve Edirnekapı arasındaki İstanbul kara surlarındaki restorasyonun ilk hareket noktası, Edirnekapı yolu üzerinde bulunan ve yıkıldığı için yolu kapatan 70 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde ve 5.50 metre yüksekliğindeki surun, İstanbul l Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeyle restorasyonu oldu. Bu restorasyon sırasında 17 Ağustos 1999 depreminde yıkılan ve T89 diye adlandırılan kule de onarıldı. Kule, sur ve burçların tarihi dokusuna zarar vermeden önce, mevcut durum, fotogrametrik yöntemle belirlenerek gerekli incelemeler titizlikle yapıldı. Çalışmalar sırasında uygun olmayan malzeme ve teknikle onarılan kısımlar da ayıklandı, kulelerin içinde büyüyen ağaçlar kesildi ve toprak dolgular boşaltıldı. Silivrikapı'da ise yaklaşık 200 metre uzunluğunda, 8 metre yüksekliğinde ve 5 metre genişliğindeki surun yıkılan yerleri eski durumuna uygun olarak yeniden yapıldı, sağlam kısımları temizlenerek onarıldı. Yine bu proje kapsamında Atik Mustafa Mahallesi'nde yıkılmak üzere olan yaklaşık 50 metrelik sur duvarı da mevcut durumuna uygun olarak yeniden yapıldı.

Anadolu Yakası yeni otogar inşaatı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Anadolu Yakası'na da otogar yapmak için kolları sıvadı. Ümraniye ve Kartal ilçe sınırları arasında yapılacak olan otogarın ihalesi yapıldı. Otogarın hizmete girmesi ile Anadolu Yakası da Avrupa Yakası'ndaki gibi içinde camisi, bankası, alışveriş merkezi, dinlenme ve sosyal donatı alanları bulunan modern otogara kavuşmuş olacak. 2004 yılı başında hizmete girmesi planlanan otogara ulaşımın rahat sağlanabilmesi için Esenler'de olduğu gibi içinden metro hattının geçmesi planlanıyor. Yeni uluslararası ve şehirlerarası otogarın hizmete girmesinden sonra Harem Otogarı da tarihe karışmış olacak.

Çamlıca TV ve seyir kulesi yapımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un en güzel mekânlarından Çamlıca'da kuracağı Çamlıca TV ve Seyir Kulesi ile, TV ve radyo antenlerinin yol açtığı görüntü kirliliğine son veriyor. Eğlence, spor, sağlık, güzellik ve alışveriş merkezi, restoran, seyir kulesi ve otoparka da sahip bulunacak olan tesis, bütün alıcı ve vericileri bir kulede toplayacak.

Gülhane Parkı'ndaki tarihi yapıların onarımı ve restorasyonu

Tarihi binaların restore edilerek terk edilmiş ve yıkılmaya bırakılmış veya amacına aykırı kullanılarak yıpranmasının önüne geçilmesi amaçlandı.

İkitelli Başakşehir 5. Etap konut İnşaatı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden KİPTAŞ, projelerine bir yenisini daha ekliyor. İstanbul'un değişik yerlerinde, alışveriş merkezinden, çocuk oyun alanlarına, okulundan camisine kadar her türlü altyapıya sahip konut alanları üreten KİPTAŞ, İkitelli bölgesinde daha önce yapmış olduğu konut alanlarının yanına 5. Etap İnşaatı'nı başlatıyor. KİPTAŞ, İstanbulluları daha kaliteli, düzenli ve emlak piyasasına göre daha ucuza ev sahibi yapmaya devam edecek.

Pendik Dolayoba'da 200 adet sosyal konut inşaatı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, İstanbul'u daha güzel ve yaşanabilir bir şehir haline getirmek için yapmış olduğu çalışmalardan biri de gecekondulaşmanın ve düzensiz yerleşmenin önlenmesi çalışmalarıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gecekondu bölgelerinde oturan ev sahipleriyle anlaşarak bu gecekonduları yıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, bu bölgelerde yaşayan insanlarla yaptığı anlaşmaya göre, sunduğu uygun ödeme seçenekleriyle, onları düzenli, temiz ve altyapıya sahip bölgelerde ev sahibi yapıyor. Bu çalışma kapsamında yapılan Pendik Dolayoba'daki sosyal konutlar bitirilince, daha önce gecekondularda oturanlara teslim edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/modern-kentsel-tasarimlar_3987.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!