Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Moğol Lider, Kendisine Yaptırılacak Rezidans İçin Türk Mimar İstedi

Moğolistan Cumhurbaşkanı Natsagin Bagabandi, emekli olduktan sonra kendisine özel, Moğol hükümeti tarafından yaptırılacak cumhurbaşkanı rezidansını inşa edilmesi için 6 bin 400 metrekarelik bir arsa tahsis edilmiş. Bagabandi de Ahmet Vefik Alp’in adını duymuş ve mimari projesini Alp’in yapmasını istemiş.

Zaman
Moğol Lider, Kendisine Yaptırılacak Rezidans İçin Türk Mimar İstedi

b>Moğolistan Cumhurbaşkanı Natsagin Bagabandi, emekli olduktan sonra kendisine özel, Moğol hükümeti tarafından yaptırılacak cumhurbaşkanı rezidansının mimari projesinin Türk mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp tarafından çizilmesini istedi.

Türkiye’yi yurtdışında temsil eden yapıtlara imza atan ve Uluslararası Mimarlık Akademisi tarafından ‘Büyük Usta’ mertebesine yükseltilen Alp’in verdiği bilgilere göre, Moğolistan Meclisi’nin geleneğine göre görevden ayrılan cumhurbaşkanlarına bir cumhurbaşkanlığı rezidansı inşa ediliyor. Bagabandi’ye de bir cumhurbaşkanlığı rezidansı inşa edilmesi için 6 bin 400 metrekarelik bir arsa tahsis edilmiş. Bagabandi de Ahmet Vefik Alp’in adını duymuş ve mimari projesini Alp’in yapmasını istemiş.


Davet üzerine Moğolistan’a gittiğini belirten Alp, “Cumhurbaşkanı ve eşi ile uzun bir toplantı yaptık. Evin içinde bir müze ve kütüphane olmasını, sinema salonu olmasını ve çok geniş misafirhaneler olmasını istiyorlar. Buna göre bir proje tasarlayacağım. Çağdaş bir yorum yapmak istiyorum, ama Moğolistan’ın milli mimarisinden de öğeleri sentezlemek istiyorum.” dedi. Alp, Büyük Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın iktidara gelişinin 800. yılı için projelendirilmesi planlanan Cengiz Han Kompleksi projesine de talip olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mogol-lider-kendisine-yaptirilacak-rezidans-icin-turk-mimar-istedi_27031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!