Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Vefasızlar!

Molla Gürani Camii Restorasyona Giriyor

Akşam'ın 'Utandık' başlığıyla dün manşetten verdiği Vefa'daki Molla Gürani Camii kurtarılıyor. Haberin ardından camide inceleme yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü restorasyon kararı aldı. Eser jet hızıyla 2011 projelerine dahil edildi.

Akşam Gazetesi
1 Molla Gürani Camii Restorasyona Giriyor

Akşam'ın, Bizans döneminin en önemli kiliselerinden olan ve Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinin ardından camiye çevrilen Molla Gürani Camii'ni konu alan haberinin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü, esere jet hızıyla duruma müdahale etti. İstanbul bölge Müdürlüğü bünyesindeki heyet tarafından inceleme altına alınan tarihi cami 2011 yatırım programına alındı. Böylece, yapının restorasyonu için düğmeye basılmış olundu. Vefa ve çevresi 1985'ten bu yana UNESCO'nun 'Dünya Kültür Mirası Projeleri' kapsamında yer alıyordu. 

Uzman ekipler görev alacak

Cami'deki tahribat, heyet tarafından teker teker mercek altına alındı. Halk arasında Kilise Camii olarak bilinen eserin rölöve, restitüsyon çalışmalarına önümüzdeki dönemde başlanacak. Restorasyon çalışmalarında dallarında uzman ekiplerin görev alacağı öğrenildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 'İlgili koruma kurulunun onayını müteakip onaylı restorasyon projeleri doğrultusunda gerekli restorasyon çalışmalarına başlanılacaktır' denildi.

Papaz odası tuvalet olmuştu

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Kilise Camii'nde yaşanan tarih katliamında, iddiaya göre caminin imamı, 'cemaat çıkarken uygunsuz görünüyor' gerekçesiyle tuvaleti caminin içine aldırdı. Bunun için 'papaz odası' adı verilen bölüm, fayans döşenerek tuvalet haline getirildi. Özgün detaylar ve bezemelerin üzerleri sıva, boya, kaplama ve halıyla örtüldü. Eserin kilise döneminden kalma kapılarından birisi betonla kapatıldı.

ETİKETLER: restorasyon koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/molla-gurani-camii-restorasyona-giriyor_83939.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • şimdiden sonra sahip çıkılabilir de orijinaline dönüş yapılırsa şükür mü demek gerekir acaba...her zamanki tarihi değerlerimize karşı gösterilen başıboşluğun bir ayıbıdır işte....geç kalınmış ta olsa ...zararın dönüldüğü yerden kar demekten başka ne denilir ki... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!