Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Moody’s Türkiye'nin Notunu Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu Ba1'den Ba2'ye düşürdü, not görünümünü ise negatif'ten durağan'a çevirdi.

yapi.com.tr
Moody’s Türkiye'nin Notunu Düşürdü

Türkiye'nin kredi notunu Ba1'den Ba2'ye düşüren, not görünümünü ise negatif'ten durağan'a çeviren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, böylece Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyenin iki not altına çekmiş oldu. 

Kredi notunun aşağı çekilmesinde, Türkiye'nin not görünümünün geçen yıl "negatif"e çevrilmesinde rol oynayan iki temel gelişmenin belirleyici olduğu kaydedilen açıklamada, bunlar özetle "kurumların direncindeki süregelen kayıp" ve "dış şok riskinin yüksek borç ve siyasi riskler nedeniyle artması" olarak sıralandı.

Moody's, açıklamasında kurumların direncindeki düşüşe, "parasal politikanın etkinliğindeki ilave aşınma ve temel yapısal reformların uygulanmasındaki ek gecikmeleri" örnek gösterdi. Açıklamada, dış şok riskinin ise yüksek cari açık ve dış borçların yanı sıra artan siyasi riskler ve küresel faiz oranları nedeniyle yükseldiği öne sürüldü. Ayrıca, Türkiye'nin not görünümünün "negatif"ten "durağan"a çevrilmesinde ülkenin mali ve ekonomik gücünün etkili olduğunu belirtildi.

DHA'da yer alan haberde, Moody’s'in bu kararla bağlantılı olarak, Türkiye’nin döviz tavanını Baa3’ten Baa2’ye, yabancı mevduat tavanını Ba3’ten Ba2’ye, yerel mevduat tavanını ise Baa3’ten Baa2’ye indirdiği bildiriliyor.

Moody’s, sukuk çıkarma yetkisine sahip olan Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama A. Ş.’nin uzun vadeli teminatsız borç notunu da Ba2’den Ba1’e düşürürken, kredi görünümünü de durağandan negatife indirdi.

 

ETİKETLER: Moody’s
http://www.yapi.com.tr/haberler/moodys-turkiyenin-notunu-dusurdu_163613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!