Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Morgan Stanley Ege Seramik'e Ortak Oldu

Ege Seramik, borçlarını yapılandırmak için Morgan Stanley'den 50 milyon dolar kredi aldı. Kredi karşılığında Ege Seramik'in yüzde 50'sine rehin koyan Morgan Stanley, şirkete ayrıca yüzde 18,75 ile finansal ortak olacak.

Hürriyet Gazetesi
Morgan Stanley Ege Seramik'e Ortak Oldu

ge Seramik, borçlarını yapılandırmak için Morgan Stanley'den 50 milyon dolar kredi aldı. Kredi karşılığında Ege Seramik'in yüzde 50'sine rehin koyan Morgan Stanley, şirkete ayrıca yüzde 18,75 ile finansal ortak olacak.

Referans Gazetesi'nde Pınar Sungur imzasıyla yer alan habere göre Ege Seramik, kısa vadeli borçlarını uzun vadeye yaymak için kredi talebinde bulunduğu Morgan Stanley Bank International Limited (MSIL) ile hem ortak oldu, hem de finansman sağladı. Buna göre, Ege Seramik'e borçlarını yapılandırması için 50 milyon dolar kredi verecek olan MSIL, bu kredi karşılığında ipotek yapmak yerine şirketin sermayesinin yüzde 50'sine rehin koymayı tercih etti.

İki taraf arasında yapılacak olan anlaşmaya göre Ege Seremik'in kredi ödemelerini aksatması halinde MSIL, rehinli hisselere el koyacak. Morgan Stanley yapılacak sermaye artırımları ya da İbrahim Polat Holding'den sağlayacağı hisselerle şirkete yüzde 18,75 oranında finansal ortak olacak. MSIL, bu hisseyi istediği zaman istediği şahsa ya da kurumu satabilecek.

Anlaşma nasıl işleyecek?

* Ege Seramik, MSIL'den 7 yıl vadeli 50 milyon dolar kredi alacak.

* MSIL kredinin teminatı olarak Ege Seramik'in yüzde 50'sine rehin koyacak.

* Ege Seramik kredi ödemelerinde temerrüde düşerse yüzde 50 hisse Morgan Stanley'e kalacak.

* MSIL, Ege Seramik'in yüzde 18,75'ini yapılacak sermaye artırımları sonrası 3 parça halinde alarak şirkete finansal ortak olacak.

* MSIL sahip olduğu yüzde 18,75'lik hisseyi Ege Seramik yetkilileri ile görüştükten sonra elinden çıkartabilecek.

Hisseler üç kerede alınacak
Ege Seramik'ten dün İstanbul Menkl Kıymetler Borsası'na (İMKB) yapılan açıklamada, MSIL ile 7 yıl vadeli 50 milyon dolar tutarında bir kredi sözleşmesi imzalandığı bildirildi. MSIL kredinin teminatı olarak Ege Seramik'in sermayesinin yüzde 50'sine rehin koydu.

Açıklamada, MSIL'nin Ege Seramik'in sermayesinin yüzde 18,75'ine denk gelen payı, şirketin yapacağı sermaye artırımlarından doğacak yeni hisselerden ya da İbrahim Polat Holding'in mevcut hisselerinden elde edeceği vurgulandı. Buna göre İbrahim Polat Holding ile MSIL arasında Ege Seramik hisseleri ile ilgili olarak vadeli satış anlaşması imzalandı. MSIL; kredinin kullanım tarihinden 3.5 yıl sonra, 6 milyon 433 bin adet hisseyi ya Ege Seramik'in sermaye artırımı yolu ile çıkaracağı yeni hisselerden ya da İbrahim Polat Holding'in mevcut hisselerinden 5.50 YTL bedelle satın alacak.

Kredinin kullanım tarihinden 7 yıl sonra da 6 milyon 433 bin lot hisseyi yine ya Ege Seramik'in sermaye artırımı yolu ile çıkaracağı yeni hisselerden ya da İbrahim Polat Holding'in mevcut hisselerinden 6.30 YTL bedelle satın alacak.

Tüm bunlara ek olarak İbrahim Polat Holding ile MSIL arasında Ege Seramik hisselerine yönelik bir opsiyon sözleşmesi de imzalandı. Buna göre, kredinin kullanım tarihinden 3.5 yıl sonra başlamak üzere ve kredi vadesi doluncaya kadar, hissenin İMKB'de işlem fiyatı 15 ardışık gün boyunca 5.60 YTL'yi geçmesi halinde MSIL, ya Ege Seramik'in sermaye artırımı yolu ile çıkaracağı yeni hisselerden ya da İbrahim Polat Holding'in mevcut hisselerinden 6 milyon 433 bin lot hisseye sahip olacak. Kredi anlaşması süresi boyunca ve anlaşma bitiminde İbrahim Polat Holding'in toplam Ege Seramik'in sermayesi içindeki payı yüzde 50'nin altına düşmeyecek.

Temerrüde düşmeyeceğiz
MSIL'den alacakları 50 milyon dolarlık kredinin geri ödemesinde sorun yaşamayacaklarını belirten İbrahim Polat Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Polat, "Temerrüde düşersek MSIL'nin rehin koyduğu hisselere el koyma hakkı doğacak. Ancak taksitleri aksatmadan ödeyeceğimiz için el koyma durumu gibi birşey gerçekleşmeyecek. Bunun garantisini veriyoruz. Anlaşma karmaşık değil, temerrüde düşmek de söz konusu olmayacak" diye konuştu.

MSIL'nin Ege Seramik'e verdiği kredi karşılığında şirketin sermayesinin yarısına rehin koymayı tercih ettiğine dikkat çeken Polat, "MSIL kullanım hakkına sahip olduğu yüzde 18,75'lik hisseyi herhangi bir kuruma satmadığı sürece finansal ortağımız olarak yola birlikte devam edeceğiz. Şu an için ortaklıklarını önümüzdeki dönemlerde de sürdürmekten yanalar" dedi. Buna karşılık MSIL'nin söz konusu yüzde 18,75'lik hisseyi her zaman için satma hakkına da sahip olduğuna dikkat çeken Polat, "MSIL böyle bir karar alırsa sadece hisse satacağı taraf ile değil Ege Seramik ile de görüşmesi gerekiyor. Anlaşmada böyle bir şart var" dedi. Uluslararası para piyasalarında saygın bir ismi olan MSIL ile finansal ortaklık kurmaktan memnun olduklarını da dile getiren Polat, iki kurum arasındaki bu ilişkinin Ege Seramik'e katkıları olacağını söyledi.

Sermayesinin yüzde 72,08'si İbrahim Polat Holding'e ait olan Ege Seramik, geçen yılın ocak-eylül döneminde 129.9 milyon YTL satış hasılatı, 2.9 milyon YTL'de net dönem kârı elde etti. 52.6 milyon YTL sermayesi bulunan şirketin, 92 milyon YTL kısa vadeli, 51.8 milyon YTL de uzun vadeli borcu bulunuyor. Borsada 3 YTL fiyattan işlem gören Ege Seramik'in yüzde 25,42'si halka açık konumda bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/morgan-stanley-ege-seramike-ortak-oldu_52206.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!