Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage Krizi Konut Faizini Yükseltti

2008 yılında yüzde 1'lerin altına düşmesi öngörülen konut kredilerinin faizleri son birkaç hafta içinde yapılan artışlarla yüzde 1.01'lerden yüzde 1.34'lere ulaştı.

Milliyet Gazetesi
Mortgage Krizi Konut Faizini Yükseltti

ürkiye'de son yıllarda bankalarla birlikte konut üreticisi firmaların en yoğun arz ettiği ürünlerden biri olan konut kredilerinin faizleri, dış piyasalardaki mortgage krizinin ilk etkisini yaşamaya başladı.

2008 yılında yüzde 1'lerin altına düşmesi öngörülen konut kredilerinin faizleri son birkaç hafta içinde yapılan artışlarla yüzde 1.01'lerden yüzde 1.34'lere ulaştı.

Şekerbank düşürdü

Henüz Türkiye'de ikincil piyasasının gelişmemesine karşın, toplam krediler içindeki payı son beş yılda yüzde 1'den yüzde 11'e çıkan konut kredilerinde faizleri yeniden düzenleyen bankalar, bu yıl içinde konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına düşmesini artık beklemiyor.

Bankalar birbiri sıra konut kredisi faizlerini yükselttiğini açıkladı. Son olarak bu hafta içinde Yapı Kredi Bankası, bireysel kredi faiz oranlarında değişikliğe gitti. Yapı ve Kredi Bankası önceki gün yaptığı yazılı açıklamayla YTL bazında 1 - 36 aylık vadede yüzde 1.70 olan eğitim kredisi faiz oranının yüzde 1.75'e, 3 - 240 aylık vadede yüzde 1.31 olan konut kredisi faiz oranının da yüzde 1.34'e çıkardığını bildirdi.

Denizbank da yaptığı son değişiklikle tüm vadelerde konut kredisi faizini yüzde 1.31'den yüzde 1.33'e yükseltti.

Son günlerde bankalardan sadece Şekerbank, konut kredisinde 1 - 24 ay vadeler için yüzde 1.66 olan faiz oranını yüzde 1.49'a düşürdüğünü açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-krizi-konut-faizini-yukseltti_59706.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!