Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage Kurbanı Alman Bankaya 8.1 Milyar Avroluk Destek

ABD'deki batık konut kredileri yüzünden zora düşen Alman bankası IKB, özel bankaların da yer aldığı operasyonla kurtarıldı.

Radikal Gazetesi
Mortgage Kurbanı Alman Bankaya 8.1 Milyar Avroluk Destek

lmanya, Amerika Birleşik Devletleri'nde yüksek riskli müşterilere verilen mortgage kredilerin kurbanı IKB adlı bankasını, başını kamu bankalarının çektiği bir operasyonla kurtardı. IKB'nin kurtarılması operasyonu Alman Maliye Bakanı Peer Steinbruck'ün pazar günü büyük Alman bankalarının üst düzey yöneticilerini Frankfurt'ta toplantıya çağırmasıyla başladı. Toplantıda, ülkede bankacılık sektörünü denetleyen kurumun başkanı Jochen Sanio, bankacılara kurtarma operasyonu düzenlenmemesi durumunda Almanya'nın 1931 yılından bu yana en büyük bankacılık krizine gireceğini söyledi.

ABD'de banka dışı mortgage kuruluşlarına kredi veren, ancak bu kuruluşların parayı yüksek riskli müşterilerde batırmasıyla mali bünyesi bozulan bankayı kurtarmak için ilk önce kamu bankaları devreye girdi. Ardından özel bankalar da ellerini ceplerine attı. Hâkim ortağı KfW adlı kamuya ait kalkınma bankası olan IKB'ye, bu operasyonla 8.1 milyar avroluk yükümlülüklerini karşılayacak miktarda destek sağlandı.

Alman Bankalar Birliği Başkanı Karl-Heinz Boos, özel bankaların mali sistemde istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmak için operasyonda yer aldığını söyledi. Alman Maliye Bakanı Peer Steinbruck'ün, operasyona katılımı sağlamak için Deutsche Bank Yönetim Kurulu Başkanı Josef Ackermann ile Commerzbank üst yönetimini bizzat telefonla aradığı ortaya çıktı.

Financial Times Deutschland'ın haberine göre destek sağlamak için oluşturulan fona, ülkedeki özel ve kamu bankaları 3.5 milyar avroluk katkı yaptı. Bunun yüzde 30'luk bölümü Deutsche Bank ve Commerzbank'ın kasasından çıkarken, kalanını da diğer özel ve kamu bankaları verdi. IKF'nin hâkim ortağı KfW ise yaklaşık 4.6 milyar avroluk katkıda bulundu. Alman Merkez Bankası Bundesbank'ın başkanı Axel Weber, bu operasyonla IKB'nin sorununun çözüldüğünü belirterek "ABD mortgage piyasasındaki sorunun Almanya'yı ciddi oranda etkilemesi söz konusu değil" dedi.

IMF rahatlattı: Endişeye gerek yok
Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, borsalardaki son çalkantılar için kaygı duymuyor. Borsalardaki iniş çıkışları 'sağlıklı bir düzeltme' olarak niteleyen IMF 1. Başkan Yardımcısı John Lipsky, dünyadaki hızlı büyüme ve artan petrol fiyatları nedeniyle bazı ülkelerde faizin artabileceğini söyledi. Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick de küresel ekonominin yapıtaşlarının güçlü olduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-kurbani-alman-bankaya-8-1-milyar-avroluk-destek_55685.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!