Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Mortgage Sektörü Eylül'de En Büyük Artışı Gerçekleştirdi"

Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, Eylül ayında, 860 milyon liralık bir büyümeyle tutsat "mortgage" sektöründe son 15 ayda yaşanan en büyük artışın gerçekleştiğini bildirdi.

Dünya Gazetesi
"Mortgage Sektörü Eylül'de En Büyük Artışı Gerçekleştirdi"

Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, Eylül ayında, 860 milyon liralık bir büyümeyle tutsat "mortgage" sektöründe son 15 ayda yaşanan en büyük artışın gerçekleştiğini bildirdi.

Garanti Mortgage'ın desteğiyle REIDIN.com tarafından hazırlanan "REIDIN.com Emlakendeks'i Eylül ayı raporuna ilişkin gönderilen yazılı açıklamada, rapora göre, Eylül ayında, konut tipi gayrimenkul yatırımları ve finansal yatırım araçları TÜFE ile indirgendiğinde en fazla reel getiriye sahip yatırım aracının külçe altın olduğu bildirildi.

Eylül ayı raporuyla ilgili bilgi veren Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, Eylül ayında, 860 milyon liralık bir büyümeyle tutsat "mortgage" sektöründe son 15 ayda yaşanan en büyük artış gerçekleştiğini bildirdi. Geçtiğimiz ay tutsat sektöründe yaşanan bu büyümenin, Ekim ayında da genel olarak sektöre olumlu yansımasını ve artan talebe bağlı olarak konut fiyatlarındaki artışın devam etmesini beklediklerini ifade eden Güven, açıklamada, konut fiyatlarının Mart 2008'de yakaladığı seviyelerin altında seyrettiğini belirtti. Güven, bu nedenle konut fiyatlarındaki artışın daha fazla hızlanmadan, faizlerin de makul olduğu bu dönemde ev sahibi olmanın tam zamanı olduğunu düşündüklerinin altını çizdi.

Satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir İstanbul

Açıklamada, Eylül ayında, bir önceki aya göre konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir yüzde 0,83'lük artışla İstanbul olurken, İstanbul'u, yüzde 0,59 ile Kocaeli, yüzde 0,37 İzmir ve yüzde 0,36 ile Adana'nın izlediği kaydedildi.

Konut satış fiyatlarının Eylül ayında, Ankara'da yüzde 0,36, Bursa'da yüzde 1,70 ve Antalya'da yüzde 2,33 oranında gerilediği belirtilen açıklamada, raporun kapsadığı 7 büyük ilde Eylül ayındaki kira değerlerinin bir önceki aya göre incelendiğinde, Kocaeli'nin yüzde 1,74'lük değer artışıyla kiraların en fazla arttığı şehir olduğu ifade edildi.

Eylül ayında Antalya'daki kira değerlerinde yüzde 0,07 oranında artış yaşanırken, Adana'da yüzde 0,62 düşüş gözlemlendiği vurgulanan açıklamada, Bursa, İstanbul, İzmir ve Ankara'daki kira değerlerinde bir değişim yaşanmadığının altı çizildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Raporda amortisman süreleri hesaplandı. Adana'da bir apartman dairesinin fiyatı 14,6 yıllık (175 aylık) kiraya eşitken, İzmir'de bu süre 18,72 yıla (225 ay) kadar uzuyor. İstanbul'daki bir apartman dairesinin fiyatı ise 15 yılda geri dönüyor. Eylül 2009'daki satılık konut fiyatları, endekslerin başlangıç dönemi olan Haziran 2007'ye göre Türkiye genelinde yüzde 8,8, İstanbul'da, yüzde 11,4, Ankara'da yüzde 12,9, Adana'da yüzde 1,1, Antalya'da yüzde 10,4 ve Bursa'da yüzde 10,1 oranında geriledi. Aynı dönemde İzmir'de yüzde 1,2, Kocaeli'de yüzde 6,7 artış gözlemlendi. Eylül 2009'daki kiralık konut fiyatları, endekslerin başlangıç dönemi olan Haziran 2007'ye göre Türkiye genelinde yüzde 8,8, İstanbul'da yüzde 10,4, Ankara'da yüzde 3,9, İzmir'de yüzde 12,1, Antalya'da yüzde 7,8, Bursa'da yüzde 10,2 ve Kocaeli'de yüzde 6,1 oranında geriledi. Aynı dönemde Adana'daki fiyatlar yüzde 8,6 yükseldi."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-sektoru-eylulde-en-buyuk-artisi-gerceklestirdi_73432.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!