Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage'da Ölmek Var, Dönmek Yok!

Hazırlanan yeni yasaya göre ev için kredi alan anne babalar hayatta oldukları süre içerisinde tek bir kuruş dahi ödemeden tüm borçlarını çocuklarına veya akrabalarına hatta arkadaşlarına bile aktarabilecek.

Sabah Gazetesi
Mortgage'da Ölmek Var, Dönmek Yok!

ngiliz mortgage piyasasında yürürlüğe alınacak yeni bir uygulama büyük tartışmalara yol açtı. Hazırlanan yeni yasaya göre ev için kredi alan anne babalar hayatta oldukları süre içerisinde tek bir kuruş dahi ödemeden tüm borçlarını çocuklarına veya akrabalarına hatta arkadaşlarına bile aktarabilecek.

Yeni uygulamada kredi kullanmak isteyenlere "yalnızca faiz mortgage'i" seçeneği sunulacak. Bu seçenekte kredi kullanan kişi yalnızca mortgage miktarı için öngörülen faiz miktarını ödemekle yükümlü olacak. Kredinin ana parası ise krediyi kullananların ölümünün ardından çocuklarına, yakın akrabalarına veya arkadaşlarına aktarılabilecek. Borcun aktarıldığı kişiler, borç sahiplerinin ölümünün ardından kalan borcu üstlenip üstlenmeme konusunda karar verecek. Eğer borç ödemesi kabul edilirse, ödemeler aynı önceden olduğu gibi yalnızca faizi kapsayacak şekilde devam edecek. Ödeme kabul edilmezse banka tarafından malın satışı gündeme gelecek.

Görünüşte çok pratik gibi gelen "yalnızca faiz mortgage'i" uzun vadede oldukça pahalıya mal oluyor. Ortalama 100 bin pound kredi kullanan bir kişi yüzde 5.5'lik faiz oranlı klasik ödeme yöntemiyle 25 yılın sonunda toplam 185 bin pound ödüyor ve evin sahibi oluyor. "Yalnızca faiz mortgage'i" modelinde ise 100 bin pound kredi alan bir kişi yüzde 5.5'lik ödeme planıyla 25 yılın sonunda toplam 138 bin pound ödüyor ancak evin sahibi olamıyor. Yapılan ilk yorumlara göre yeni tasarının kanunlaşıp yürürlüğe girmesi biraz zaman alacak. Ancak uygulamanın tutması halinde rekabetin iyice kızışacağı ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgageda-olmek-var-donmek-yok_47887.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!