Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage'ta 'Askeri' Sıkıntı

Bankacılar, Türkiye'de ev alan yabancılara mortgage kredisi vermenin önündeki en büyük engelin askeri izin olduğunu söyledi.

Milliyet Gazetesi/Kadife ŞAHİN
Mortgage'ta 'Askeri' Sıkıntı

ortgage kredilerinde iç talep dışında yabancıları da dikkate alan bankacılar, askeri makamlardan alınan izinler nedeniyle sıkıntılar yaşandığını söyledi. Fethiye, Bodrum, Didim, Marmaris, Alanya gibi yerlerde villa tipi ev almak isteyen yabancıların 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'na takıldığını söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Fuat Erbil, askeri makamlardan alınan izinlerin dört - beş ay sürdüğünü söyledi.

Yabancıların bu konudaki yakınmalarını ileten Garanti Bankası Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran da "Türkiye'den konut alan yabancıların askerden onay alması gerekiyor. Bu izinlerin alınması en az dört ay sürüyor. Yabancılar, 'Biz hiçbir yerde bu tür bir şey görmüyoruz' diyorlar" dedi.

Garanti Bankası'nın İngiltere'de kredi bürolarıyla anlaşmalar yaparak mortgage kredisi verdiğini belirten Onaran, Türkiye'nin, İspanya gibi, mortgage ve gayrimenkulde gelişmesi için yapılması gerekenler konusunda şöyle konuştu:

"Askeriyenin bu izin sürecinin hızlandırılması veya kaldırılması gerekiyor. İkincisi, gayrimenkul sektöründe Türkiye'de rüşdünü ispatlamış şirketlerin bu işleri yapması lazım."

Onaran, İspanya'da yabancılara satılan konut sayısının 2.5 milyon, Türkiye'de ise 40 bin adet olduğunu söyledi. Garanti Bankası dışında İş Bankası ve Denizbank da yabancılara mortgage kredisi veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgageta-askeri-sikinti_59346.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!