Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage'ta Sigorta Poliçesi Vergiden Muaf Olacak

İpotekli konut sistemi (mortgage) kapsamında yapılacak işlemlerde banka ve sigorta muamele vergisi istisnası geliyor.

Zaman Gazetesiigorta şirketlerince, konut finansmanı kapsamında yapılacak sigorta sözleşme ve poliçeleri nedeniyle alınan paralar 6 Mart 2007'den itibaren banka ve sigorta muamele vergisinden istisna olacak. Ancak, mortgage kapsamında kredi ile sahip olduğu konutu ticari amaçla kullananlar ise istisnadan yararlanamayacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı, mortgage kapsamında yapılacak işlemlerde banka ve sigorta muamele vergisi istisnası uygulanmasına ilişkin tebliğ taslağını görüş ve önerilere açtı. İpotek finansmanı kuruluşlarının, sermaye artırımı sırasında çıkardıkları hisse senetlerinin değerleri üzerinden elden çıkarılması sonucu lehlerine kalan paralar da istisna kapsamında tutulacak. Ticari veya mesleki amaçlarla edinilen bir konuta verilen krediler sebebiyle alınan paralar ve teminatlı olarak alınan kredinin mesleki ya da ticari amaçla kullanılması durumunda istisna söz konusu olmayacak.

Gerçek kişilerin sahip olduğu konutu teminat göstererek aldığı ve mesleki veya ticari amaçla kullandığı kredilerden alınan paralar da bu kapsamda değerlendirilecek. Tüketicilere konut edinmeleri amacıyla kullandırılan kredilere ilişkin alınan paralar istisna kapsamında yer alacak.

Örneğin, bir bankadan, 120 bin YTL 120 ay vadeli ipotek kredisi kullandırıldıysa, bunun taksit tutarı 1500 YTL olarak belirleniyor. Bankanın, taksit ödemelerinde faiz, komisyon ve benzeri adlarla aldığı paranın 500 YTL olması durumunda, bu tutarın tamamı banka ve sigorta muamele vergisinden muaf olacak. Ancak bu kişi, kullandığı kredi ile sahip olduğu konutu, mesleki ya da ticari bir amaçla kullanırsa, bankanın aldığı 500 YTL'yi ödeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgageta-sigorta-policesi-vergiden-muaf-olacak_53434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!