Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Asırlık Kervansaray Yeniden...

Muammer Karaca Tiyatrosu'nda Restorasyon Başlıyor

Beyoğlu’ndaki Muammer Karaca Tiyatrosu’nu restore etmek için İBB’nin açtığı ihale sonuçlandı. Tarihi tiyatro binası 15 milyon 244 bin liraya restore edilecek. Sözleşmeye göre restorasyon 2021’de tamamlanacak.

yapi.com.tr
Muammer Karaca Tiyatrosu'nda Restorasyon Başlıyor

Türk tiyatrosunun önemli ismi Muammer Karaca, 1955’te Beyoğlu’nda Muammer Karaca Tiyatrosu’nu kurdu. Karaca, 70’lerde çeşitli maddi sebeplerden dolayı binayı belediyeye satmış, hatta bina bir dönem İSKİ tarafından bile kullanılmıştı. İstanbul İstiklal Caddesi’nde Karaca çıkmazında olan tiyatro 2012 yılına kadar, özel tiyatrolara kiralanıyordu. 2012 yılında tamamen kapatılarak çürümeye terk edilen tiyatro için YSK kararıyla mazbatası elinden alınan Ekrem İmamoğlu yenilenme sözü vermiş, sosyal medyada yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Muammer Karaca Tiyatrosu İBB uhdesinde aslına uygun olarak yenilenecek, Beyoğlu’nun kültür ve sanat dolu günlerine geri dönmesi adına bu süreci yakından takip edeceğim.”

Cumhuriyet'te yer alan habere göre tiyatro, 1979 yılından itibaren birçok kez yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Tiyatro binası en son 2012 yılında depremde yıkılma tehlikesi taşıdığı gerekçesi ile tamamen kapatıldı. 7 yıl boyunca çürümeye terk edilen tiyatro binasının restorasyonu için İBB Yapı İşleri Müdürlüğü 11 Mart 2019 tarihinde ihaleye çıktı.

Restorasyon 2021’de tamamlanacak
Yaklaşık maliyeti 19.7 milyon lira olan ihaleyi 15 milyon 244 bin liralık teklifin sahibi Mavva Yapı Proje İnşaat Sanayii ve Ticaret Limited Şirketi kazandı. Firma ile 11 Nisan 2019 tarihinde sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre Muammer Karaca Tiyatrosu’nun restorasyonunun 21 Şubat 2021 tarihinde bitirilmesi hedefleniyor. İhaleyi kazanan firma İBB’nin Fatih’teki Keçecizade Fuad Paşa Külliyesi’nde yer alan mezarlıkların restorasyonu, tarihi Büyükada ve Kadıköy iskelelerinin restorasyonu ile Güngören’deki eski mezbahanın nikâh salonuna dönüştürülmesi için açtığı ihaleleri de almıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muammer-karaca-tiyatrosunda-restorasyon-basliyor_173021.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!