Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Muğla Cazibesini Kullanacak

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, bölge kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulu binasından, tarihi Saburhane Meydanı bölgesine dek yapılacak restorasyon çalışmalarının ardından kentin, kültür turizminde Güney Ege’nin cazibe merkezi olacağını söyledi.

Cumhuriyet EGE
Muğla Cazibesini Kullanacak

uğla Belediye Başkanı Osman Gürün, bölge kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulu binasından, tarihi Saburhane Meydanı bölgesine dek yapılacak restorasyon çalışmalarının ardından kentin, kültür turizminde Güney Ege’nin cazibe merkezi olacağını söyledi. Projenin bölge koruma kurulunda gelecek hafta görüşüleceğini bildiren Gürün, “400’e yakın yapının koruma altında olduğu Muğla’da önümüzdeki yaz ortasına kadar ‘Arasta Projesi’ dediğimiz, Türkiye’nin en büyük restorasyon projesini gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Bölgede bugüne dek tarihi Yağcılar, Yarım hanlarının yanı sıra, Sanat Evi gibi özel kişilere ait binaların sahipleri, koruma kurulu ve özel idareye ait Muğla Gazeteciler Cemiyeti Lokali, Hacı Kadı Evi, Özbekler Evi, Şerefliler Evi (Kültür Evi), Konakaltı Kültür Merkezi, tarihi hamam, Zahire Pazarı ve tarihi Arasta’nın bir bölümünün de valilik ve belediye tarafından restore ettirildiğini belirten Gürün, “Şimdi tek tek restorasyonların yanında, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın desteğiyle koruma altındaki Muğla’nın büyük bölümünü ‘Arasta Projesi’ adı altında toptan ayağa kaldırıyoruz” diye konuştu.

Para alınmayacak

Projenin, korumu kurulu binasından tarihi Saburhane Meydanı'na dek uzanacağına dikkat çeken Gürün, şu bilgileri verdi:

“Tarihi Arasta’nın da içinde yeraldığı bu güzergahta tarihi yapıların çatı ve cepheleri restore edilerek, bu yapıların bulunduğu sokak, cadde ve meydanlar düzenlenecek. Bu yapılırken mülk sahiplerinden para alınmayacak. Proje maliyetinin yüzde 85'i, il genelinde belediyelerin topladığı emlak vergilerinden koruma çalışmaları için kesilen yüzde 10’luk payla valilik bünyesinde oluşturulan fondan, yüzde 15'i de belediye tarafından karşılanacak. Yanan belediye sinemasının yerinde başlattığımız katlı otopark inşaatı tamamlanmak üzere. Bu otopark sayesinde restore edeceğimiz bölgede, yaya trafiği daha rahat olacak. Belediye olarak bu bölgede yürüttüğümüz tarihi hamam restorasyonu bitti. Tarihi Zahire Pazarı restorasyonu hızla sürüyor, en geç yılbaşında bitecek. Restorasyonlar, bu bölgenin görünüşünü değiştirecek ve şehrin ekonomik yaşamına olumlu katkılar sağlayacak. Böylelikle kültür turizmine önemli bir adım atmış olacağız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mugla-cazibesini-kullanacak_75074.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!