Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muğla Çok Dertli

Kentsel SİT alanı içinde bulunan Muğla'da 397 tarihi ev restore edilmeyi bekliyor. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından SİT kap

Yeni Asır
1 Muğla Çok Dertli

b>Kentsel SİT alanı içinde bulunan Muğla'da 397 tarihi ev restore edilmeyi bekliyor. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından SİT kapsamına alınan evler, mirasçıları tarafından bürokratik işlemlerin fazlalığı ve restorasyonun çok pahalı olması nedeniyle çürümeye terkediliyor. Bu evlerin bazıları da bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle birer birer yokoluyor.

Belediye çaresiz
Belediye Başkanı Osman Gürün kentsel SİT alanı içinde Muğla da yüzlerce evin restore edilmeyi beklediğini belirterek,"Biz içinde bulunduğumuz koşullarda bazı evlerin restorasyonunu yaparak halkımızın hizmetine sunduk. Mirasçıları bulunan evlere ise karışmamız mümkün değil. Ancak koruma kültürünün yok olmaması için Revizyon İmar Planı yaptırdık. Muğla Belediyesi hem Konakaltı Kültür Merkezi'ni hem de tarihi Şerefliler Konağı'nı restore ettirdi. Projesi hazırlanan Barış Evi'de Şeyh Camisinin yanındaki tarihi Özbekler Ev'inin restore edilmesiyle gerçekleşecek. Koruma altında olan evlerin sahipleri Belediye'ye emlak vergisini indirimli ödüyor. Yasa gereği bunun haricinde herhangi bir şey yapamıyoruz. Tarihi evlerin kurtulması için kuruluşların ve varlıklı kişilerin bunları satın alarak restore ettirmesi gerekiyor. Sadece belediyenin çalışmaları ile tümünü restore ettirmek mümkün değil" dedi.
Muğla Mimarlar Odası Başkanı Olcay Arıkan, Hollanda da devletin bu tür yapıların yeniden inşası için harcanan paranın yüzde 50'sini karşıladığına dikkat çekti ve "Gerek Muğla, gerekse Türkiye korunmayı bekleyen yapılarla dolu. Geçmişimizi bu günlere taşıyan bu evlerin tekrar, özelliklerini de koruyarak günümüze aktarılmasında fayda var. Ancak; bu eski konutları hayata döndürmek, yenisini yaptırmaktan daha pahalı bir iş. Yeni bir ev yapmak, eskisini korumaktan daha ucuza mal oluyor. Bu tür tarihi binaların mirascıları ekonomik nedenlerle evleri bir türlü restore edemiyor. Bunun çözümü devletin katkısından geçiyor" diye konuştu.

Dokunulmazlığı var
Muğla Mimarlar Odası eski başkanı Vecdet Seçer ise Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun kararlarına bugün Cumhurbaşkanının bile karışamadığına dikkat çekerek, şunları söyledi; "Bu kurulun ciddi anlamda dokunulmazlığı var. Kurulun kararlarına kimse karışamıyor. Eski yapıları korumak ciddi bir iş. Kapısı, bacası, tokmağı bile eski kurallara göre olacak. Evi restore ederken kurulun projesi uygulanacak. Bu pahalı bir iş. Pahalı işi ekonomik krizde olan kim üstlenebilir ki? Bu nedenle evlerde korunamıyor. Devletin mutlaka bu işe el atması lazım. Biz de istiyoruz eski binaların korunmasını ama, kimsenin bütçesi kurulun projesini uygulamaya yetmiyor"

Biri taş, biri ahşap ağırlıklı
Muğla'da iki tür tarihi ev bulunuyor. Rum ve Türk evleri farklı mimari özelliklere sahip. Rum evleri taş malzemeden yapılıyor. Sokak kapısından doğrudan evlerin içine giriliyor. Holün etrafına odalar yer alıyor. Evin ikinci katına taş merdivenle çıkılıyor. İkinci katta da bir holün etrafında odalar bulunuyor. Mutfak ve banyo gibi kısımlar evin içinde yer alıyor. Tavanlar işlemeli göbek tavan olarak tabir ediliyor. Ahşap cumbalar sokağa bakıyor. Rum evlerinin yaklaşık 120 yıllık bir geçmişi var. TÜrk evleri bahçe içine yapılıyor. Sokaktan bahçeye oradan da evin içine giriliyor. İki katlı evlerin zemininde bir hol ve üç oda bulunur. Ahşap ağırlıklıdır. Bağdadi yapı esasına göre yapılır. Ahşap kirişler arasına kırık tugla ve kiremetlerle dolgu yapılarak kapatılır. Mutfak ve banyo ise ev dışında olur.


'Başımıza çökecek'

İzmir'de tehlike yaratan 250 tarihi yapıdan biriside Alsancak Bornova Sokağı'nda.Tek duvarıyla ayakta durmaya çalışan bina, korku yaratıyor


İzmir içinde tehlike yaratan 250 tarihi yapıdan biri de Alsancak Bornova Sokağı'nda bulunuyor. Tek duvarıyla 15 yıldır ayakta durmaya çalışan tarihi bina, çevre sakinlerine ve sokak esnafına korku dolu anlar yaşatıyor. Anıt gibi duran binanın can güvenliğini tehdit ettiğini söyleyen vatandaşlar, "Yetkililer birinin ölmesini mi bekliyor?" diye soruyor.
Yıllardır sürekli el değiştiren binanın sahibini dahi bilmeyen sokak esnafı
150 yıllık tarihi binanın, 25 yıl önce çengili meyhane olduğunu, 10 yıl da kahve olarak çalıştığını, 15 yıldır da parça parça yıkılarak tek duvar halinde kaldığını belirtiyor.

Başımıza çökecek
Binanın işlerini de etkilediğinden yakınan esnaf, "Bu duvar nedeniyle çevre sakinleri, sokağımızdan geçmemeye başladı. Bu yüzden işlerimiz bile etkileniyor. Biz her an Allah'a emanet duran taşların düşmesini ve birini yaralamasından korkuyoruz." diyor. Korku yaşatan binanın sık sık değişen sahiplerine restorasyon için tebligat yapan Konak Belediyesi, sonuç alamayınca çareyi uyarı tabelası asmakta buldu.
Konak Belediyesi yetkilileri konuyla ilgili şunları söyledi; "Bölgemizde yıkılma tehlikesinde olan 24 binadan biri de Bornova Sokağı'ndaki bu bina. Defalarca sahiplerine bir çare üretmeleri ve restore ettirmeleri yönünde tebligat yaptık. Ancak bir sonuç alamadık. Bu binayı da önümüzdeki günlerde kurulun gündemine aldırıp vatandaşın can güvenliğini tehdit ettiğini belirterek yıkmak istediğimizi söyleyeceğiz. Eğer kurul izin verilirse, binayı en kısa sürede yıkacağız." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mugla-cok-dertli_3739.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • muğla biran önce hayat bulmalı YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!