Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muğla’daki Mehmet Ali Konağının Restorasyonu Sürüyor

Muğla’nın Datça İlçesi’ndeki tarihi Mehmet Ali Konağı’nın restorasyonunun, gelecek yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Reşadiye’d

NTV-MSNBCb>Muğla’nın Datça İlçesi’ndeki tarihi Mehmet Ali Konağı’nın restorasyonunun, gelecek yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Reşadiye’deki konağın restorasyon çalışmaları için yaklaşık 1.5 trilyon lira harcandığını belirten Tuncer, işin 2004’ün ilkbahar aylarına kadar süreceğini ifade etti.
Konağın restorasyonuna, geçen yıl Eylül’de Pir Turistik Tesisleri A.Ş. adına Mehmet Pir tarafından başlandığını belirten Tuncer, konağın restorasyonu sırasında çimento yerine, “Horasan” adı verilen doğal kumla kireç karışımının, duvarlardaki taşlar arasında bağlayıcı olarak kullanıldığını bildirdi.
Savaş Tuncer, duvarların restorasyonunda Yatağan’ın Derebağ Köyü’nden gelen ustaların çalıştığını, konağın çatısı ile doğramalarında kullanılan sedir ağaçlarının Antalya-Elmalı’dan getirildiğini söyledi.
Konağın kültür turizmine hizmet vereceğini belirten Tuncer, aynı zamanda “butik otel” olarak da değerlendirileceğini, mevcut 5 oda ile turistlerin konaklanmasının sağlanacağını ifade etti.

KONAĞIN TARİHÇESİ
1800’li yılların başında Mehmet Ali Ağa’nın babası Mehmet Halil Ağa tarafından yaptırılan konak, 1840’lı yıllardan itibaren bölgenin büyük bir bölümüne hükmeden Mehmet Ali Ağa’ya ikametgah olarak hizmet verdi. Konakta, aile fertlerinin yararlanabildiği tarihi bir hamam da bulunuyor.
Mehmet Ali Ağa’nın, 1895’te Rodos’ta İdare Meclisi azası olarak görev yaptığı biliniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mugladaki-mehmet-ali-konaginin-restorasyonu-suruyor_8100.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!