Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muğlalılar Güneşle Isınıp Aydınlanacak

Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik tarafından 1996 yılında kurulan Temiz Enerji Kaynakları Araştırma ve Geliştirme Merkezi (MÜTEK Ar-Ge) kente ve dünyaya örnek oldu. Üniversite elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 4'ünü karşılayan merkezin çalışmalarına, İngiltere'nin dünyaca ünlü Photon Internatıonal The Photovoltaic dergisinde üç

Yeni Asır Gazetesi
Muğlalılar Güneşle Isınıp Aydınlanacak

Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik tarafından 1996 yılında kurulan Temiz Enerji Kaynakları Araştırma ve Geliştirme Merkezi (MÜTEK Ar-Ge) kente ve dünyaya örnek oldu. Üniversite elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 4'ünü karşılayan merkezin çalışmalarına, İngiltere'nin dünyaca ünlü Photon Internatıonal The Photovoltaic dergisinde üç dilde yayınlanan yazıda yer verildi, uluslararası alanda üniversiteyi ve Muğla'yı dünyaya tanıttı. Üniversitenin çalışmaları Muğla Belediyesi'ne de ışık oldu, belediye benzer bir sistemle kent merkezini aydınlatmak için harekete geçti.

Çevreci teknoloji

Rektör Prof. Dr. Şener Oktik'in başkanlığında yürütülen güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etme çalışmaları kapsamında Muğla Üniversitesi'nin şebekeye bağlı 54 kilovat gücünde fotovoltaik (güneş pili) güç sistemi, kütüphane binasının üzerinde kuruldu. Pilot uygulama 2 Mayıs 2002'de devreye sokuldu. Projenin ikinci aşamasında merkez yerleşke içindeki Türkevi'nin çatısına, 25 kilovat gücünde güneş pilleri yerleştirildi. Ardından 2003 yılı Nisan ayından itibaren Sıtkı Koçman Köprüsü güneş enerjili lambalarla aydınlatılmaya başlandı. 2008'de Türkiye'nin en büyük "binaya entegre güneş enerji sistemi" rektörlük binası ön cephesine kuruldu. Üniversitenin elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 4'ü güneşten karşılanırken, MÜTEK AR&GE, başarılı uygulamaları nedeniyle EuroSolar Türkiye (Avrupa Yenilenebilir Enerjiler Birliği Türkiye) tarafından 2008'de ödüllendirildi. Merkezin çalışmalarına son olarak Photon International The Photovoltaic dergisinin son iki sayısında İngilizce, İtalyanca ve Almanca hazırlanan yazılarla yer verildi.

Üniversitenin çalışmaları, belediyeye de ışık oldu. Muğla Belediyesi, kenti güneş enerjisiyle aydınlatabilmek için üniversitenin desteğiyle harekete geçti, kardeş Malmö kentiyle işbirliği yaptı.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş pilleri uygulama alanında başlattığıkları projelerle mükemmeliyet merkezi olma yolunda ilerlediklerini söyledi. Oktik, "MÜTEK Ar-Ge'nin amacı temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının çevreye ve topluma katkılarının en üst düzeye çıkarılması için uluslararası düzeyde araştırma ve teknolojik geliştirme çalışmaları yapmak. Kampusteki birçok yer kurduğumuz panellerden elde edilen elektrikle aydınlatılıyor. Merkezimiz, PV alanındaki teknolojilerin gelişimi için plan ve programların belirlenmesini amaçlayan ulusal PV teknoloji platformunun kurucu üyelerinden. Çalışmalarımız dünyada örnek oldu" dedi.

Malmö örneği

Muğla Belediye Başkanı CHP'li Osman Gürün de, alternatif enerji kaynaklarının yaygınlaştırılmasının Muğla'nın geleceği açısından önemli olduğunu vurguladı. Üniversiteyle önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Gürün, Muğla'nın dünya güneş haritasında potansiyeli en yüksek noktalardan biri konumunda olduğunu hatırlattı, İsveç'in Malmö belediyesiyle ortak hareket etme kararı aldıklarını söyledi. Gürün, "Malmö'de belediye araçlarının yüzde 50'si alternatif enerji sistemleriyle çalışıyor. Malmö'den Muğla'ya bilim adamlarının gelerek çalışma yapmaları sağlıyoruz. Yakında bir parkın elektrik ihtiyacını güneş enerjisi panelleriyle sağlayacağız. Tüm parklara yaygınlaştırıp kamu binalarının elektrik ve ısınma ihtiyacını güneşten karşılayacağız. Şehir ışıklandırmalarının da güneş enerjisiyle yapılmasını sağlamak amacındayız" dedi.

Başkan Gürün, fosil yakıtlar dünyayı kirletirken, doğal enerji kaynakları tükenirken, alternatif enerji kaynaklarının kullanımı için yapılan Türkiye'nin en modern çalışmalarına, politikacıların da destek vermesi gerektiğini söyledi. Gürün, "Muğla'nın, güneş kenti olması için çalışıyoruz" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/muglalilar-gunesle-isinip-aydinlanacak_71542.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!