Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mühendis Açığı Alarmı

Alman ekonomisindeki büyümenin istikrarı için yıllık 200 bin vasıflı göçmene ihtiyaç var. Ülkedeki mühendis açığı, Almanya'da her yıl yaklaşık 8 milyar euroluk zarara mal oluyor.

yapi.com.tr
Mühendis Açığı Alarmı

Alman Merkez Bankası’nın (Bundesbank) hesaplamalarına göre Alman ekonomisi, ancak her yıl yurtdışından yaklaşık 200 bin vasıflı işgücü getirtilerek büyümeye devam edebilir. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Merkez Bankası'nın bugün açıklanan olağan aylık raporunda, “Almanya’nın önümüzdeki yıllarda hissedilir demografik sorunlar ile karşı karşıya kalacağı” ifadelerine yer verildi. Raporda, aktif çalışan nüfusun giderek azaldığı ve yaşlandığı, o nedenle yıllık yüzde 1,25’lik ekonomik büyümenin ancak “gerekli reformların” yapılması ile sürdürülebilineceğine dikkat çekildi.

Merkez Bankası'nın önerileri

Raporda, istihdam piyasasının istikrarı için “ihtiyaç duyulan göçe ağırlık verilmesi” gerektiği belirtildi. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, 2011 yılında ağırlıklı olarak Orta ve Doğu Avrupa olmak üzere, yurtdışından yaklaşık 177 bin 300 kişi Almanya’ya göç etti. Merkez Bankası’nın raporuna göre, göçün yanı sıra toplumdaki istihdama katılım oranının da artırılması gerekiyor. Bununla birlikte çalışanların vasıflarını daha da geliştirmesi ve üretimdeki teknik ilerlemenin sağlanması için meslek içi eğitimin gerektiğine vurgu yapıldı.

Almanya’daki mühendis açığı, ülkeyi yıllık milyarlarca euro değerinde zarara uğratıyor. Alman Mühendisler Birliği (VDI), katıldığı 2012 Hannover Sanayi Fuarı’nda federal çapta yaklaşık 110 bin mühendise ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Köln'deki Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) ile beraber yapılan bir araştırmaya göre bu açık, Almanya’ya yıllık 8 milyar euro maddi zarara mal oluyor. Alman Mühendisler Birliği Başkanı Willi Fuchs, “Hâlihazırdaki rakamlar alarm verici boyutta. Mühendis açığı, bu yıl da artmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

ETİKETLER: ekonomi dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/muhendis-acigi-alarmi_91652.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!