Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mühendisin Çalıştığı Firma 'Ölüme Sebebiyet Vermek'ten Yargılanacak

İstanbul Eminönü'nde meydana gelen iş kazasında hayatını kaybeden harita mühendisi Gülseren Yurttaş'ın çalıştığı taşeron firmanın yetkilileri 'ölüme sebebiyet vermek'ten yargılanacak. Yurttaş, Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) Melen Suyu projesinde çalışırken vinçten kopan halatın üzerine düşmesi sonucu vefat etmişti.

Zaman Gazetesi/Melik Duvaklı
Mühendisin Çalıştığı Firma 'Ölüme Sebebiyet Vermek'ten Yargılanacak

azayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda ana yüklenici firma ile taşeron firma, gerekli denetimleri yapmadıkları gerekçesiyle ölümden birinci derecede sorumlu tutulmuştu. Bilirkişi raporunu inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, taşeron firma Detek Deniz Teknolojileri'nin sahibi Ali Enes Ediz ile ana yüklenici Kutay İnşaat'ın yetkilisi Kürşat Özarslan'ın da aralarında bulunduğu dört kişi hakkında 'ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermek'ten dava açtı. Cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianamede Kutay İnşaat ve Detek Deniz Teknolojileri'nin iş gereklerini yerine getirmediği belirtildi. Savcı, Kutay İnşaat adına şantiye şefi Kürşat Özarslan ile taşeron Detek'in aynı zamanda sahibi olan Teknik Müdür Ali Enes Ediz'in inşaat alanını denetlemedikleri, risk değerlendirmesi yapmadıkları ve vincin kontrollerini periyodik olarak yapmadıkları gerekçesiyle asli kusurlu olduğunu iddia etti.

Gerekli dikkat ve özen gösterilmemiş


Savcının iddianamesinde vinç operatörü Hasan Hüseyin Navruz ve işaretçi Ali Kalın'ın da gerekli dikkat ve özeni göstermedikleri için tali kusurlu oldukları savunuldu. Ölüm olayının dört şüphelinin kusurlu davranışlarının birleşmesi sonucunda meydana geldiğini kaydeden savcı, suçun işlendiği konusunda yeterli delillerin bulunduğunu belirtti. İddianamede sorumluların 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmaları talep ediliyor. Cumhuriyet savcısının talebi üzerine İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması Şubat 2008'de görülecek. Gülseren Yurttaş'ın ailesinin avukatı Selva Özkarakoç da sorumlular hakkında tazminat davası açacaklarını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muhendisin-calistigi-firma-olume-sebebiyet-vermekten-yargilanacak_57564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!