Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muhsin Ertuğrul Sahnesi Kongre Merkezi Yapılacak; İlk Toplantı IMF'nin

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), 8 yıldır üzerinde çalıştığı 'Kongre Vadisi Projesi'ne en geç 4 ay içinde başlayacak.

Zaman Gazetesi
Muhsin Ertuğrul Sahnesi Kongre Merkezi Yapılacak; İlk Toplantı IMF'nin

b>Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), 8 yıldır üzerinde çalıştığı 'Kongre Vadisi Projesi'ne en geç 4 ay içinde başlayacak. Proje, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nun üstünün kapatılması, yolların alttan verilerek bu alanda büyük bir sergi alanının oluşturulması, Radyo Evi'nin müze haline getirilmesi ve Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkılarak daha modern bir binaya çevrilmesi gibi çalışmaları kapsıyor.

Toplam 130 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştirilecek çalışma tamamlandığında, 17 bin kişi aynı anda vadide ağırlanabilecek. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, projeye tahmin edilen sürede başlanması halinde 2009'daki Dünya Bankası-Uluslararası Para Fonu (IMF) Guvernörler Toplantısı'na yetişeceğini öngörüyor.

Projeye tüm yetkili kurumların çok sıcak yaklaştığını belirten Ulusoy, "Başbakan'ımız İstanbul'u çok iyi biliyor. Bu nedenle şehri ayağa kaldıracak projelere olumlu yaklaşıyor. Bu da onlardan biri. O yüzden projeye yeşil ışık yaktı." diye konuşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan da destek gördüklerini aktaran Ulusoy, Lütfi Kırdar'ın Rumeli Salonu'nu da 4 ayda bitirdiklerini kaydediyor.
Başkan, bu proje ile birlikte bölgedeki otopark sorununun da halledileceğini öne sürüyor. Bugüne kadar İstanbul'a önemli kongreler kazandıran Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Sarayı'nın kurucu başkanlığını da kendisinin yaptığını açıklayan Ulusoy, İstanbul'un kongre turizmi sayesinde önemli bir ivme kazanacağına dikkat çekti.

Başkan Ulusoy, Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılması ile ilgili ise "AKM işletme maliyeti olarak yanlış bir yapı içinde. Isıtması, havalandırması, ses düzeninde ciddi sıkıntılar var." tespitinde bulundu. İstanbul'un böyle bir noktada daha güzel bir opera binasına ihtiyaç duyduğunu bildiren başkan, "Eğer bakanlık burayı Avrupa'daki örneklerine benzer şekilde 3 bin kişilik bir opera binası yaparsa o zaman elini öperiz." değerlendirmesini yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muhsin-ertugrul-sahnesi-kongre-merkezi-yapilacak-ilk-toplanti-imfnin_52461.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!