Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni Erdoğan ve Topbaş Açtı

17 milyon lira harcanarak 11 ay gibi kısa bir sürede bitirilen 600 kişilik sahne; teknolojik altyapısı, kütüphanesi, sanatçı odaları ve arşiviyle İstanbul’a hizmet vermeye hazır hale getirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yapımı öncesinde protesto gösterilerinin yapıldığını hatırlatarak Ak Parti hükümeti’nin ve

ibb.gov.tr
Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni Erdoğan ve Topbaş Açtı

17 milyon lira harcanarak 11 ay gibi kısa bir sürede bitirilen 600 kişilik sahne; teknolojik altyapısı, kütüphanesi, sanatçı odaları ve arşiviyle İstanbul’a hizmet vermeye hazır hale getirildi. Muhsin Ertuğrul’un yeniden hizmete açılması dolayısıyla yapılan açılışa törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ak Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu ile çok sayıda sanatçı ve yazar katıldı.

Açılışta konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yapımı öncesinde protesto gösterilerinin yapıldığını hatırlatarak Ak Parti hükümeti’nin ve belediyelerin bazı projelerine yargı tarafından engel konulduğunu söyledi. Bazı siyasetçi, sanatçı ve medya mensubunun bazı iddaları ileri sürerek çalışmalarını sekteye uğratmaya çalıştığını  Erdoğan, "Biz burada inşaata ilk kazmayı vurduğumuzda, inanın bana da başkanıma da kazmayı vurdular. Çünkü ne söylüyorsak kabul edilmiyor, inanılmıyordu. Sanki biz Muhsin Ertuğrul Sahnesi'ni yere gömüyorduk. Hâlbuki durum böyle değildi. Neler söylemediler ki. Buraya cami inşa edeceğimizi bile iddia ettiler. Sanki biz tiyatro düşmanıyız. Ben 1994 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı oldum. Bizden öncekilere bir bakın, kaç tane tiyatro sahnesi inşa etmişler? Sanki biz görsel sanatlara karşıyız. Anadolu yakasında Ümraniye'de ilk tiyatro sahnesi Haldun Alagaş'ta yapıldı. Bizim sanata karşı düşmanlığımız olamaz, tam aksine bunu yaygınlaştırırız. Türkiye genelinde tüm tiyatroları yıktığımızı, hepsini kaldıracağımızı söylediler. Böyle bir yaftayı yakıştırmaya, bizimle ilgili böyle bir imaj oluşturmaya kimin hakkı var. 'Tiyatroyu yıkım yerine cami yapacaklar' şeklindeki iddianın neresine cevap vereyim? Bu iddiaları, iftiraları düzeltmeye kalksam bu ülkede taş üstüne taş koyamayız. Çok enteresandır; bu eser yapıldı. Türkiye'de bir ilktir, bu kongre merkezi 11 ayda yapıldı" dedi.

Cemil Topuzlu'nun üstü kapatılacak

Cemil Topuzlu Sahnesi'nin üstünün kapatılacağını belirten Erdoğan, "Şimdi de Cemil Topuzlu'yu da yapıyoruz. Belli bir mevsimde hizmet vermesini fizbl bulmuyoruz. Cemil Toppuzlu'nun üzerine mobil olarak kapatalım, kışın da kültürel etkinlikleri yapabilelim. Sadece 4–5 ay olmasın. Bütün yıl boyu orada da kültürel etkinlikler yapılsın. Cemil Topuzlu'yu 4 mevsim çalışabilir hale getireceğiz" diye konuştu.

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin yeniden yapılması konusunda bir takım engeller olduğunu söyleyen Erdoğan, "Daha enteresanını söyleyeyim; Kültür Bakanımızla dertleştik. Çözemediğimiz bir sorun var. Nedir o? AKM. Halkımızın arasında şöyle bir referandum yapılsa kimse şu anki AKM'nin durumundan memnun değildir. Otopark sorunundan içindeki yapısına kadar bu şekilde kullanımsız bir eser olamaz. Biz ne dedik? AKM'nin arkasında, yanında alanlarımız var. Burayı yıkalım, yerine yanındakilerle beraber Taksim'e yakışacak dev bir eseri inşa edelim dedik. Ona da inanmadılar, 'yok dediler, yapmayıp böyle bırakacaksınız' dediler. Yav arkadaş, ben ülkemin düşmanı mıyım? İnsanımızın düşmanı mıyım? Biz millete efendi olarak değil, hizmetkâr olarak geldik. Eğer başladığımızda biz bu adımı atabilseydik 2010 açılışına orayı da yetiştirebilecektik. Siz bir adım atıyorsunuz, yargı tam karşınızda. Tabi yargı benim bu ifadelerime kızacak, biliyorum. Niye? Olamaz. Yav niye olamaz? Bunu nedenini söyleyin. Proje ise proje, hizmetse hizmet, bu yapılacak, niye olmasın? Ülkeye hizmetse ülkeye hizmet. Bunu biz ülkemiz için yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/muhsin-ertugrul-sahnesini-erdogan-ve-topbas-acti_75819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!