Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Muhtarlığa Koza Bayrağı

Bergama Ovacık'tan sonra gözünü Kaz Dağı eteklerine ve Gümüşhane Mastra bölgesine diken Koza Altın İşletmeleri AŞ, ''sosyal sorumluluk'' altında bu kez Küçükdere köylülerini yanına çekmeye çalışıyor.

Cumhuriyet Gazetesib>Bergama Ovacık'tan sonra gözünü Kaz Dağı eteklerine ve Gümüşhane Mastra bölgesine diken Koza Altın İşletmeleri AŞ, ''sosyal sorumluluk'' altında bu kez Küçükdere köylülerini yanına çekmeye çalışıyor. Bergama Ovacık'ta muhtarlık binasının onarımını yapan altın şirketi, şimdi de altın çıkarmayı hedeflediği Küçükdere Muhtarlığı'na şirket bayrağını dikti.

Önceki gün adamlarıyla birlikte Dikili'deki şenliği basan altın şirketinin Halkla İlişkiler Müdürü Hayri Öğüt , ''Küçükdere köyünde bizi kim protesto edecek'' diyerek yöre halkının şirketin yanında olduğunu ima etti. Öğüt'ün sözlerinin aksine çevreciler önümüzdeki günlerde eylem takvimini açıklayacaklarını, şirketin sosyal sorumluluk altında yörelerde bir nevi rüşvet dağıttıklarını savundular.

Çevreciler eylem hazırlığında
Koza Altın İşletmeleri AŞ, Kaz Dağı ve Madra Dağı arasında kalan Küçükdere yöresindeki 144 kilometre alanda altın çıkarmaya hazırlanıyor. Şirket, Ovacık'taki stratejisini Küçükdere yöresinde önümüzdeki günlerde eyleme hazırlanan çevrecilere karşı da sürdürüyor. Şirketin internet sitesinde Ovacık'taki Altın Madeni'nin yöreye katkısı sosyal sorumluluk altında aynen şöyle anlatılıyor:

''Maden çevresindeki köylere içme suyu temini amacıyla su kuyusu açılmış ve köylere su tesisatı çekilmiştir. Ayrıca, çevre köylerdeki okulların onarım ve inşası ile eğitim malzemesi temini, köy düğün salonu inşası, muhtarlık binası onarımı, cami ve cem evi onarımı, sağlık ve sporda doğrudan katkı madenin yöreye sağladığı sosyal yararlardan bazısıdır. Narlıca köy yolu ile yol üzerindeki köprü de şirketimiz tarafından onarılmıştır.''

Türkiye'nin dört bir yanında siyanürle altın çıkarmayı hedefleyen altın şirketi, sosyal sorumluluğunu Küçükdere'de de sürdürüyor.

Yörede sondaja başlayan şirket yeni onarılan Küçükdere Muhtarlığı'na Türk bayrağıyla birlikte kendi bayrağını da dikti.

İddiaları reddetti
Gazetemizde 12 Ağustos 2006 tarihinde ''Çevre Koza Tehdidinde'' başlığıyla yayımlanan haber üzerine bizi telefonla arayan şirketin Halkla İlişkiler Müdürü Hayri Öğüt, Küçükdere'de çevrecilerin eylem hazırlığında olduğu şeklindeki bilginin yanlış olduğunu ileri sürerek ''Eylemi kim yapacak, biz muhtarlığa bayrağımızı diktik'' sözleriyle de yörede etkin ve güçlü olduklarını ima etti.Öğüt, şirketlerinin çevreci olduğunu ve Fethullah Gülen cemaatiyle bir ilişkilerinin olmadığını da ileri sürdü. Öğüt'ün bu sözlerine karşılık çevreciler ise eylemde kararlı.

Önümüzdeki günlerde eylem takvimini açıklayacak çevreciler, şirketin köylülere şirin gözükerek ve para harcayarak yöre halkını kendi yanlarına çekmeye çalıştıklarını savundular.

Bu arada, Cumhuriyet'in edindiği bilgiye göre, Bergama Ovacık'taki tesisin aynısını Gümüşhane'de kurmayı planlayan Koza, Mastra bölgesindeki üretim çalışmalarına taşeron şirket aracılığıyla başladı. Üretim için gayri sıhhi müessese işletme ruhsatını İl Özel İdaresi'nden alan şirket, altının işlenmesi için kurulacak tesisle ilgili ÇED raporunu almak için ise SRK şirketini görevlendirdi. Şirket, ÇED raporunu aldığı takdirde 2007 yılında Ovacık'taki tesisin aynısını bu yörede kuracak ve siyanürle altın işleyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muhtarliga-koza-bayragi_47768.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!