Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Multi Turkmall'dan 300 Milyon Dolarlık Turizm Kasabası

Türkiye'nin birçok ilinde arka arkaya alışveriş merkezlerinin temellerini atan firma, yakında Türkiye'nin güneybatı bölgesinde içinde otel, marina ve golf sahası da bulunan yeni bir konut projesine başlayacak.

Referans Gazetesiürkiye'de yaptığı alışveriş merkezi yatırımlarıyla tanınan ve ABD'li yatırım bankası Morgan Stanley'in de ortak olduğu Multi Turkmall, şimdi de turizm ve konut yatırımına soyundu. Türkiye'nin birçok ilinde arka arkaya alışveriş merkezlerinin temellerini atan firma, yakında Türkiye'nin güneybatı bölgesinde içinde otel, marina ve golf sahası da bulunan yeni bir konut projesine başlayacak. Alışveriş merkezi yatırımları konusundaki tecrübesini bu alana aktarmak isteyen firma, güneyde küçük bir kasaba oluşturacak ve bunu hem Türklere hem de yabancılara pazarlayacak.

Projeye finansal olarak Morgan Stanley'in de destek olduğunu belirten Multi Turkmall CEO'su Levent Eyüboğlu, "Hem Türklere hem de yabancılara satmak üzere İzmir'den Marmaris'e kadar olan bölge içerisinde bulunan bir yerde büyük bir proje düşünüyoruz. Projenin toplam değeri 300 milyon dolar" dedi. Şu anda Multi Turkmall'da konut yatırımları ile ilgilenmek üzere 5-6 kişilik bir ekip oluşturduklarını kaydeden Eyüboğlu, "Konut yatırımları konusunda bir-iki proje düşünüyoruz. Güneybatıda yapacağımız projenin mimarisi çok farklı olacak. Projenin içinde hem otel hem marina hem de 18 delikli golf sahası ve villalar olacak. Burası aslında küçük bir kasaba olacak" dedi. Arsa ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğine değinen Eyüboğlu, "Şu anda arsa konusundaki işlemler bitmediği için yeri açıklayamıyorum. Ama bu projeyle Turkmall'un alışveriş merkezi yatırımlarına getirdiği farklılığı konut sektörüne de getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Morgan Stanley, Türkiye'ye güveniyor
Morgan Stanley'in Türkiye'de yatırımlarını artırma isteği bulunduğunu belirten Eyüboğlu, "Morgan Stanley de Türkiye'de konut yatırımları ile yakından ilgileniyor. Biz de onlara 'Madem siz de bu işi yapmak istiyorsunuz, niye bizimle yapmıyorsunuz' dedik. Çünkü bizde gerekli ekip ve altyapı var. Onlar da 'Tamam' dedi. Şu an bu yatırımı Morgan Stanley'in fonlarıyla yapmaya karar verdik. Bu proje için ilk başta 100 milyon dolarlık bir sermaye ile başlayalım demiştik. Ama bu rakam bir anda 300 milyon dolara kadar çıktı" diye konuştu.

Gayrimenkul yatırımlarının son yıllarda Türkiye'de parlayan bir sektör olduğunu belirten Eyüboğlu, "Türkiye bütün dünyada parlayan yıldız. Örnek vermek gerekirse Morgan Stanley'e 'Rusya'da ortak bir şeyler yapalım' diyoruz. Onlar da bize 'Boş verin Rusya'yı, Türkiye gibi bir pazar varken Rusya'da ne işimiz var' diyor. Morgan Stanley, Türkiye'nin geleceğini çok parlak görüyor. Bunun için de Türkiye'deki yatırımlarımızda bize olan desteğini artırıyor" ifadesini kullandı.

Yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım ile Türkiye'ye ilave olarak Bulgaristan, Gürcistan ve Çin'de alışveriş merkezi projesi geliştirdiklerini söyleyen Eyüboğlu, Türkiye'de yaptıkları alışveriş merkezi yatırımlarının toplam tutarının 3 milyar doları geçtiğini belirtti.

Bayrampaşa'ya 700 milyon dolarlık proje
İstanbul Bayrampaşa'da gerçekleştirdikleri Forum İstanbul projesi ile adeta bir şehir kurduklarını kaydeden Eyüboğlu, "Bu proje etap etap gerçekleşecek. 700 milyon dolarlık bir proje. İçinde alışveriş merkezi, konut, otel ve ofis binaları olacak. Önce alışveriş merkezini, arkasından oteli, son olarak da konutları yapmayı planlıyoruz. Özellikle konutta değer yaratma şansımız olduğu için biraz daha bekleyeceğiz" dedi.

Multi Turkmall'ın inşaat aşamasındaki projeleri

Forum Mersin

Forum Çamlık-Denizli

Forum Trabzon

Forum Ankara

Forum İstanbul

Forum Antalya

Forum Aydın

Forum TEM-İstanbul

http://www.yapi.com.tr/haberler/multi-turkmalldan-300-milyon-dolarlik-turizm-kasabasi_56482.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!