Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Munzur Parkı'ndaki Mercan Santrali Kaçak, Devlet Göz Yumuyor"

Avukat Barış Yıldırım, Tunceli'deki Munzur Vadisi Milli Parkı içinde yer alan Mercan Hidroelektrik Santrali'nin (HES) yıkılması için dava açtı. Yıldırım, halihazırda elektrik üreten, Zorlu grubunun enerji şirketi Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş.'nin işlettiği santralin kaçak olduğunu söylüyor.

bianet.org
"Munzur Parkı'ndaki Mercan Santrali Kaçak, Devlet Göz Yumuyor"

Avukat Barış Yıldırım, Tunceli'deki Munzur Vadisi Milli Parkı içinde yer alan Mercan Hidroelektrik Santrali'nin (HES) yıkılması için dava açtı. Yıldırım, halihazırda elektrik üreten, Zorlu grubunun enerji şirketi Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş.'nin işlettiği santralin kaçak olduğunu söylüyor.

"Plan olmadan yapı olmaz, plan da 'yapı olmaz' diyor"

Yıldırım, Milli Parklar Yasası ve yönetmeliğine göre, bir milli parkla ilgili "Uzun Vadeli Gelişme Planı" hazırlanıp onaylanmadan oraya hiçbir yapı ve tesisin yapılamayacağını dile getiriyor. Munzur Parkı'yla ilgili plan onaylanıp yürürlüğe konmuş değil. 2002-2006 arasında hazırlanan, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın dört yıldır onaylamadığı bir plan var, ancak bu plan da Munzur Milli Parkı'na yapı ve tesis yapılamayacağını söylüyor.

Yasanın 14. maddesine göre "Milli Park alanına ekosistemi, doğal yaşamı bozucu hiçbir yapı yapılamayacağını" söyleyen Yıldırım, "Baraj projelerini yapan Devlet Su İşleri (DSİ) de, milli parkları korumakla yükümlü Milli Parklar Müdürlüğü de aynı bakanlığa bağlı. Çevre ve Orman Bakanlığı. Yani devlet yıllardır kendi eliyle suç işliyor" diye konuşuyor.

"15 yıllık kaçak yapı"

Yıldırım Mercan Hidroelektrik Santrali 1985'te yapılmaya başlandığını, 2003'te tamamlandığını söylüyor. Zorlu grubunun İnternet sitesindeki verilere göre, santralin 20,4 megavatlık kapasitesi var. Yıldırım "Milli Park'ta bir ağaç kesmenin bile cezası ağırdır; hapis cezası vardır. Mercan suyu üzerinde yıllardır suç işleniyor" diyor.

"Yıkılmalı, gelire el konmalı"

Yıldırım, 16 Mart'ta Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu ve özetle şunları istedi:

- Santralle ilgili soruşturma açılması, keşif yapılması ve suç kanıtlarının toplanması.
- Elektrik üretiminin durdurulması.
- Yapı ve tesislere, tesisten elde edilen kazanca el konması.
- Uzun Devreli Gelişim Planı onaylanıp kesinleşmeden santralin inşa edilmesi için karar alan, elektrik üreten, bu duruma göz yuman tüm yetkililer hakkında ceza davası açılması.

Yıldırım Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne de başvurarak santralin etkinliğinin durdurulmasını, kaçak yapının yıktırılmasını ve ilgililer hakkında işlem yapılmasını istedi.

Dört baraj, beş HES daha var

Yıldırım, ihale süreci tamamlanmış, elektrik üretim lisansı için şirketlerin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurduğu dört baraj ve beş HES olduğunu da anımsattı: Bozkaya Barajı ve HES, Kaletepe Barajı ve HES, Konaktepe Barajı ve HES1 ve HES2, Akyayık Barajı ve HES. Yıldırım "Plan onaylanmadığı için bu projeler de kaçak. Plan 'yapı yapılamaz' dediği için, onaylanırsa da kaçak olacaklar. Bu projelerden bir an önce vazgeçilmeli" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/munzur-parkindaki-mercan-santrali-kacak-devlet-goz-yumuyor_77786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!