Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muradiye Camii Çinileri Onarılıyor

Edirne’deki Muradiye Camii’nde, 2001 yılında tahrip edilerek kırılan çinilerin parçaları uzmanlar tarafından birleştiriliyor. Edirne Vakıfla

NTV-MSNBC
Muradiye Camii Çinileri Onarılıyor

b>Edirne’deki Muradiye Camii’nde, 2001 yılında tahrip edilerek kırılan çinilerin parçaları uzmanlar tarafından birleştiriliyor.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 2001 yılında kimliği halen tespit edilemeyen kişi ya da kişiler tarafından kırılan çinilerde tamamlama çalışmasına başlandı.

Sultan II.Murat Han tarafından iki kubbeli ve bir minareli olarak yaptırılan Muradiye Camii’nin kuzey ve güney cephesindeki 32 metrekarelik çininin kırıldığını, kırılan parçaların 76 kolide toplandığını belirten yetkililer, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul’daki Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuar Müdürlüğü uzmanlarından oluşan ekip, geriye kalan kırık parçalar toplayarak, tek tek numaralandırdı. Numaralandırılan bu parçalarda tümleme, temizleme ve sağlamlaştırma yapılmaya başlandı. Parçalar biraraya getirilerek 3 ay sonra ait oldukları Muradiye Camii’ndeki yerlerine konacak. Çalınan çinilerin yerleri ise boş bırakılacak. Bu eserlerimiz bulunduğu takdirde, yerlerine konulacak” diye konuştular.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muradiye-camii-cinileri-onariliyor_7671.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!