Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhide Ağır İtham

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, bir binanın yapımıyla ilgili olan herkesin sorumluluğunu bilmesi gerektiğini belirterek, “B

Türkiyeb>Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, bir binanın yapımıyla ilgili olan herkesin sorumluluğunu bilmesi gerektiğini belirterek, “Bazı müteahhitler işinin başında olmak yerine, elinde cep telefonu saunalarda geziyor” dedi.

Erbakan, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulunmak üzere geldiği Edirne’de, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Binaların daha sağlam ve güvenli olması amacıyla çıkarılan yönetmelik ve kanunların “hikaye” olduğunu öne süren Erbakan, şunları kaydetti: “Herkesin bina yapımında mesuliyetini bilmesi gerekir. Mühendis, müteahhit mesuliyetini bilecek. Bizde olay tamamen laçkalıktan kaynaklanıyor. Kimse kendini sorumlu olarak görmüyor. Bütün yönetmelikler, genelgeler denenebilir, istediğiniz kadar çıkartın. İşte yapı denetim sistemini getiriyoruz. Bazı müteahhitler yapı denetim sistemini istemiyor. Çünkü paraları gidiyor, konu sıkı olarak ele alınıyor.”

Kulis yapıyorlar
Konya’da bir binanın çöktüğünü hatırlatan Erbakan, Marmara Depremi’nden sonra yapı denetim sistemi için 19 pilot il seçildiğini belirtti. Sistemin 81 ilde uygulanması ve bu illerin içinde de Konya’nın yer alması halinde, bu binayı yapan, kontrol eden ve projesini uygulayana ağır cezalar geleceğini bildiren Erbakan, “Şu an onlar içeride olacaklardı. Şimdi ise mahkemeye gidiliyor, adam belki de yakında çıkacak, o kadar kişi öldü” diye konuştu. Bazı müteahhitlerin yaptıkları binayla ilgili çalışmaların başında bulunmadıklarını öne süren Erbakan, bir binanın yapımıyla ilgili olan herkesin sorumluluğunu bilmesi gerektiğini belirtti.

Erbakan, şöyle devam etti: “Bu kişiler işinin başında olmak yerine, elinde cep telefonu saunalarda geziyor. sözkonusu müteahhit Ankara’dan telefon açıyor, bilmem neredeki inşaatını takip ediyor. Oradaki zavallı bir kontrol şefi, işi idare etmeye çalışıyor. İnşaatla ilgili işlemlerde kontrol şefi her şeyle muhatap oluyor. Ama müteahhit Ankara’da Meclis kulislerinde. Halbuki işinin başında olursa, çok daha iyi sonuçlar alınır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhide-agir-itham_9177.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!