Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitler 15 Gün Boykotta

Müteahhitler Derneği, demir başta olmak üzere maliyetlerdeki aşırı zamları protesto amacıyla 15 gün süreyle inşaat işlerine ara verileceğini duyurdu.

yapi.com.tr
1 Müteahhitler 15 Gün Boykotta

Müteahhitler Derneği, demir başta olmak üzere maliyetlerdeki aşırı zamları protesto amacıyla 15 gün süreyle inşaat işlerine ara verileceğini duyurdu. Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu'nun aldığı karar çerçevesinde Anadolu Yapı Müteahhitleri Derneği Hatay İl Temsilciliği, maliyet hesaplarındaki aşırı artışları protesto amacıyla meslek mensubu tüm müteahhitlerin Hatay’da ve çevredeki 8 ilde 15-25 Mayıs tarihleri arasında işi bırakacaklarını, inşaat işi yapmayacaklarını duyurdu.

Müteahhitler Derneği Hatay İl Temsilcisi Mehmet Ali Çiper açıklamasında, meslek üyelerini temsilen geçtiğimiz hafta içinde bölge toplantısına katıldığını belirterek şöyle devam etti: "Yılbaşından bugüne kadar demir, çimento, akaryakıt, aliminyum, bakır ve pvc esaslı ürünler gibi inşaatın bünyesine giren ana malzemelerin fiyatlarında &50 ile %100 arasında artışlar meydana gelmiş 'özel konut üreten ve resmi taahhüt firmalarımız' bu fiyat artışları neticesinde çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmışlardır."

Mehmet Ali Çiper açıklamasında, Anadolu yapım müteahhitleri federasyonunun 4 Mayıs tarihli toplantısında aldığı kararları şöyle duyurdu: "Başta TOKİ, DSİ vb. kamu kurum ve kuruluşlarında 'Fiyat farkı uygulaması' özel formüllere göre hesap edilmekte olup aylık bazda %1’ler seviyesinde kalmaktadır. Bu fark gerçekleşen aylık artışlarının çok altında kalmaktadır ve uygulama yanlıştır. Acilen fiyat farkı kararnamesi çıkarılmalı, fiyat farkı uygulaması geçmişte olduğu şekilde yapılmalı, ayrıca tasfiye kararnamesi çıkarılarak firmalara işe devam edip etmeme konusunda serbestlik verilmelidir. Konut üreten firmalarımız özel sözleşmelere dayalı olarak girdikleri taahhütlerden dolayı zor durumda kalmışlardır. Maliyet hesaplarımızı hassasiyetle gözden geçirmemiz ve yeni sözleşmelerde uluslar arası piyasalarda Demir-Çelik ürünlerindeki fiyat artışlarının daha uzun süre devam edeceğini göz önünde bulundurmamız piyasa hareketlerini dikkatle izlememiz gerekmektedir."

Anadolu Yapım Müteahhitleri Derneği İl Temsilcisi Mehmet Ali Çiper açıklamasında eylemle ilgili şu bilgileri verdi: "Bu sorunların çözümü için ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerimiz sürmek-tedir. Bu çalışmalara katkıda bulunacağı düşüncesiyle Federasyonumuza bağlı Adana-Kayseri-Gaziantep-Mersin-Şnalıurfa-Kahramanmaraş-Malatya-Hatay illerinde faaliyet gösteren müteahhitlerimizin 15 Mayıs-30 Mayıs tarihleri arasında inşaat işlerini geçici olarak durdurmalarının konunun ciddiyetini ilgililere ve kamuoyuna duyurulması sektör mensuplarımızın gelecekte hukuki çerçevede haklarının korunması açısından faydalı olacağına federasyonumuz karar vermiştir. Meslektaşlarımızın bu tavsiye kararına titizlikle uymalarının kendi menfaatlerine uygun olacağı aşikardır. Federasyonumuz üyesi olmasa da tüm meslektaşlarımızın da yasal çerçevedeki sorunlarının çözümü konusunda gönüllü ve karşılıksız çalışmalara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada devam edeceğimizi Danışma-Denetim ve Yönetim Kurullarımız adına arz eder esenlikler dilerim."
 


http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-15-gun-boykotta_61532.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bence başkan haklı, inşaat sektörü en kötü günlerini yaşıyor YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!