Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitler Teminat Mektubu Sorunu Yaşıyor

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, yurtdışında iş yapan müteahhitlerin teminat mektubu sorunu yaşadığını vurgularken, “Kuveyt’deki işver

Ticaret Gazetesi/07/07/2004ürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, yurtdışında iş yapan müteahhitlerin teminat mektubu sorunu yaşadığını vurgularken, “Kuveyt’deki işverenler, Türk Eximbank da dahil hiç bir Türk Bankası’nın teminat mektubunu kabul etmiyor, Cezayir de buna dahil” dedi. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri ve banka teminat mektupları sorunu ile konunun Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk bankalarının teminat mektuplarının bazı ülkelerde kabul görmeyişine, geçmişte yaşanan bazı olayların neden olduğunu vurgulayan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren şunları söyledi: “Şimdi de var, elini kolunu sallayan gidip yurtdışında iş alabiliyor. Buna bir eleme getirilmesi lazım. Çünkü Türkiye’nin itibari söz konusu. Adam gidip bankada teminat mektubu alıyor, ya işi yapamıyor ya anlaşmazlık oluyor. İlgili idare bu teminat mektubunun nakte çevrilmesi bildiriminde bulunuyor. İşveren bildirimde bulunduğu gün, bankanın parayı vermesi gerekiyor. Ama müteahhit gidiyor bir mahkemeden, ihtiyati tebdir kararı aldırıyor. Bu bankanın da işine geliyor, çünkü o parayı ödemiyor. Bundan dolayı teminat mektubu, adi bir kağıt haline geliyor ve Türk bankalarının teminat mektupları bazı ülkelerde kabul edilmiyor.”

ZİRAAT VE HALKBANK FAKTÖRÜ

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun, konuya ilişkin 3 karar aldığına işaret ederken, her mahkemenin, kendini uluslararası konularda yetkili saymamasına dönük, ne tür düzenleme yapılabileceği hususunun incelenmesine karar verildiğini bildirdi. Ayrıca Hazine Müsteşarlığı yetkililerinin, Ziraat Bankası ve Halk Bankası ile görüşeceğini ifade eden Eren, “Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın inşaat sektörüne teminat mektubu vermesine dönük Bankalar Birliği ve BDDK Başkanına görev verildi” dedi.

TEMİNAT MEKTUBU İÇİN ÖZEL BANKALAR ÖZENDİRİLECEK

Halen sermaye risk faktörü hesaplamasında gayri nakdi kredilerin, nakit kredilerin yüzde 50’si oranında kayda alındığına işaret eden Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, devamla şöyle konuştu: “Halbuki nakit kredilerinde bire bir para veriliyor, riski var. Oysa bizim teminat mektuplarında, sade işi yapabileceğimize dair bir performans garantisi söz konusu ve böyle bir riski yok. Fakat bu kadar yüksek sermayeden düşeceği için bankalar, teminat mektubu vermek istemiyorlar. Onun yerine tüketici kredisi vermek istiyor.” Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin’e “Yüzde 50 olan oranın 10-20’ye düşürülüp düşürülemeyeceğini inceleyin” denildiğini anlatan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, “BDDK Başkanı da bunu yapabileceklerini söyledi. Bunu bugünlerde yapabileceklerini umut ediyorum. Bu, özel bankaların teminat mektubu vermesini hem özendirecek hem de miktarını arttıracak” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-teminat-mektubu-sorunu-yasiyor_14232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!