Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Müteahhitlerden Kritik Uyarı: Daha Çok Bina Çöker

İstanbul’da son bir hafta içinde 3 ayrı bölgede istinat duvarı çökmesini değerlendiren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, “Bundan sonra bu tür olayları daha fazla duyabiliriz. Yapı denetim firmalarının yetersizliği ortaya çıkıyor” dedi

yapi.com.tr
Müteahhitlerden Kritik Uyarı: Daha Çok Bina Çöker

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu İstanbul’da bir haftada ardı ardına meydana gelen istinat duvarlarındaki çökme olaylarını değerlendirdi. İklim değişikliği nedeniyle yağış rejimindeki değişikliğin özellikle eski yapıların altını gevşetebildiğine ve dayanıklılık statiğini bozduğuna dikkat çeken Tellioğlu, “İklim değişikliği bir etken ancak bu yaşananları sadece buna bağlamak doğru değil. Asıl sorun yapı denetim firmalarının yetersizliğinden kaynaklanıyor” dedi.

"İniş sağlıklı değil"
Habertürk'ten Fırat Tur'un haberine göre, Tellioğlu, yeni yapılarda yerin metrelerce altına inildiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Özellikle de otopark alanı için kat kata aşağıya iniliyor. Ama sağlıklı bir iniş uygulanmıyor. Bu konuda yapı denetim firmalarına büyük iş düşüyor.”

Müteahhitlerin teknik konulardan anlamayabileceğini ifade eden Tellioğlu, “Bundan anlayanlar inşaatın fenni mesulleri ve yapı denetimini yapan firmalar. Yani beyaz yakalılar” dedi.

"Kaza geliyorum diyor"
İMKON Başkanı Tellioğlu, “İstinat duvarlarında yaşanan çökmeleri bundan sonra daha çok görebiliriz” diye konuştu. Beyoğlu Sütlüce’de çöken binada yapı denetiminin doğru yapılmadığının görüldüğünü ifade eden Tellioğlu, şunları söyledi: “Çöken binanın yanındaki inşaatta, sıfırdan bir bina yapılırken kaza geliyorum diyor. Kazıklama sisteminin yerin dibine inmemiş olduğunu görüyoruz. Bundan sonra bunları daha fazla duyabiliriz. Yapı denetiminin yetersizliği ortaya çıkıyor.”

"Eğitilmeleri gerekiyor"
Yapı denetim firmalarının temel ve hafriyat alanında daha fazla eğitilmeleri gerektiğini vurgulayan Tellioğlu, “Devlet bu firmaların eğitimiyle ilgili gerekli düzenlemeleri yapmalı. Kurslar düzenlenmeli” diye konuştu.

"Dönüşüm ağır işleyecek"
Yapı denetim firmalarının temel ve hafriyat alanında daha fazla eğitilmeleri gerektiğini vurgulayan Tellioğlu, “Devlet bu firmaların eğitimiyle ilgili gerekli düzenlemeleri yapmalı. Kurslar düzenlenmeli” diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerden-kritik-uyari-daha-cok-bina-coker_167087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!