Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Müteahhitlere 250 Milyon Dolarlık Müjde

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya'da iş yapan Türk müteahhitlerin hak edişlerden kaynaklanan ve bir süredir bekleyen 250 milyon dolara yakın alacağının ödenmesi konusunda anlaşıldığını bildirdi. Libya ziyaretine ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Çağlayan, Libya'nın dünyada Çin'den sonra en güçlü müteahhitlik sektörüne sahip ülke olan

Gazete Habertürk
Müteahhitlere 250 Milyon Dolarlık Müjde

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya'da iş yapan Türk müteahhitlerin hak edişlerden kaynaklanan ve bir süredir bekleyen 250 milyon dolara yakın alacağının ödenmesi konusunda anlaşıldığını bildirdi. Libya ziyaretine ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Çağlayan, Libya'nın dünyada Çin'den sonra en güçlü müteahhitlik sektörüne sahip ülke olan Türkiye'nin bu sektördeki en önemli partnerlerinin başında geldiğini bildirdi.

Türk müteahhitlik firmaları 2005 ve 2009 yılları arasında Müteahhitlik ve Müşavirlik hizmeti olarak Libya'da 192 proje üstlendiğine işaret eden Çağlayan, bu projelerin toplam tutarının 12,5 milyar dolar olduğunu bildirdi. Sadece 2008 ve 2009 yıllarında üstlenilen proje değerinin ise 8,3 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Çağlayan, 2008 yılında üstlenilen 37 projeye ilave olarak, 2009 yılında iş hacmi artış göstererek 79 olduğunu, son iki yılda süren toplam proje sayısı 116'ya ulaştığını ifade etti.

Türk müteahhitlerinin alacak sorununa çözüm

Bu çerçevede, öncelikli sorunun Libya'da iş yapan Türk müteahhitlerin hak edişlerden kaynaklanan ve bir süredir bekleyen 250 milyon dolara yakın alacağının ödenmesine yönelik çözüme ulaşabilmek olduğunu belirten Çağlayan, hem Libyalı yatırımcı kuruluş yöneticilerinin ve hem de Bakan El Huveyc'le yaptıkları uzun görüşmeler sonucunda bu alacakların ödenmesi konusunda anlaştıklarını kaydetti.

50 milyar dolarlık yeni projeler için çağrı

Toplantının en önemli gündem maddelerinden birinin de önümüzdeki dönemde yürürlüğe sokulacak Libya'daki yeni projeler olduğuna dikkati çeken Çağlayan, Libya'da planlanan yaklaşık 50 milyar dolarlık yatırım projesi değerlendirildiğini ve Bakan El Huveyc'in projelerin Türk firmaları tarafından üstlenilmesi için çağrıda bulunduğunu bildirdi. Bu çerçevede, söz konusu projelerin Türk firmalarınca alınması için gerekli ortamı oluşturmak ve Türk inşaat malzemelerinin Libya'daki projelerde daha fazla kullanılmasına zemin hazırlamak amacıyla her iki tarafça çalışma yapılması ve ortak bir strateji izlenmesi kararlaştırıldığını anlatan Çağlayan, çalışma gruplarının da bu konuda önemli rolü üstleneceğine işaret etti. Öte yandan Libyalı Bakan Sayın El Huveyc'in Libya'da Türk mühendisleri, müteahhitleri ve yatırımcılarının katkı ve katılımıyla ''Organize Sanayi Bölgesi'' kurulması için yaklaşık 200 bin hektarlık bir bölgenin tahsis edilmesinin planlandığını vurguladığını ifade eden Çağlayan, ''Bu proje çerçevesinde başta liman olmak üzere yapılacak çeşitli yatırımlarda da Türk firmalarının önemli rol alması ve Türk know how'ının kullanılmasında mutabık kalındı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlere-250-milyon-dolarlik-mujde_80569.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!