Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlerin Yeni Gözdesi Türkmenistan

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin müteahhitlik sektöründe en fazla iş aldığı Türkmenistan ile 1.5 milyar dolar olan iş hacmini bu yılın sonunda 2.5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Radikal Gazetesi
Müteahhitlerin Yeni Gözdesi Türkmenistan

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin müteahhitlik sektöründe en fazla iş aldığı Türkmenistan ile 1.5 milyar dolar olan iş hacmini bu yılın sonunda 2.5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Çin’in Başkenti Pekin ile Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki temaslarının ardından önceki gün Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’a geçen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, burada Türkmenistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının temsilcileriyle Türk Kültür Merkezi’nde bir araya geldi.

‘Müteahhitler öncü kuvvet olmalı’

Çağlayan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkmenistan’da Türkiye’nin 538’den fazla iş aldığını müteahhitlik sektöründe 1.5 milyar dolar tutarında bulunan iş hacminin bu yılın sonunda 2.5 milyar dolara çıkmasını beklediklerini anlattı. Çağlayan “Bu güne kadar burada yaptığımız iş hacmi 17.5 milyar dolara ulaştı” dedi. Çağlayan, müteahhitlerden önce iş yapılacak ülkelere öncü kuvvetlerin gitmesi gerektiğini, bu öncü kuvvetlerin müşavir ve müteahhitlerden oluştuğunu söyledi. Çağlayan, Hazar Denizi kıyısındaki Avaza Serbest Turizm Bölgesi’nin son derece önem arz ettiğini, burada turizm konusunda çok ciddi yatırımların gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

Konuşmasının ardından toplantıya katılan firma temsilcilerinden bölgede yaşadıkları sorunları dinmeyen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, daha sonra da Aşkabat’ta ilk kez gerçekleştirilecek olan “Türk İhraç Ürünleri Fuarı”nın açılışına katıldı. Fuarın açılışında Türkmenistan Devlet Başkan Yardımcısı Hocamuhammet Muhammedov da bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerin-yeni-gozdesi-turkmenistan_71973.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!