Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlerin Yeni Hedefi Güney Afrika ve Hindistan

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitlerinin yurtdışındaki pazarlarının da bir kapasitesi olduğuna işaret ederek, “Eğer iş hacmimizi katlamak, iki katına çıkarmak istiyorsak, yeni pazarlar bulmamız gerekiyor” dedi. Eren, bu kapsamda mevcut pazarlarına ek olarak Güney Afrika ve Hindistan’ı hedef ülke olarak

Radikal Gazetesi
Müteahhitlerin Yeni Hedefi Güney Afrika ve Hindistan

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitlerinin yurtdışındaki pazarlarının da bir kapasitesi olduğuna işaret ederek, “Eğer iş hacmimizi katlamak, iki katına çıkarmak istiyorsak, yeni pazarlar bulmamız gerekiyor” dedi. Eren, bu kapsamda mevcut pazarlarına ek olarak Güney Afrika ve Hindistan’ı hedef ülke olarak belirlediklerini söyledi.

TMB Başkanı Eren, yaptığı açıklamada, Türk müteahhitlerinin yurtdışında oldukça başarılı işlere imza attığını belirtirken, yurtdışında Türk müteahhitlerinin işlerinden iftiharla bahsedildiğini belirtti. 2008 yılında dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi arasında da 31 Türk şirketinin yer aldığına dikkati çeken Erdal Eren, müteahhitlerin geçen yıl 23.6 milyar dolar olmak üzere 70 ülkede toplam 130 milyar dolarlık iş aldığını kaydetti.

Hedef 50 milyar dolar

Krizin bütün sektörleri olduğu gibi yurt dışı müteahhitlik sektörünü de etkilediğine işaret eden Eren, “Tüm dünyada inşaat sektöründe daralma var, biz de 2009’da geçtiğimiz yıla yakın rakamı yakalarsak bunu başarı olarak sayıyoruz” diye konuştu. Müteahhitlik sektörünün yıllık iş hacmini 50 milyar dolara çıkartma hedefleri bulunduğunu belirten Erdal Eren, bunun için yeni pazarlar bulmanın önemli olduğunu vurguladı. Türk müteahhitlerin yurtdışında Kuzey Afrika, Orta Doğu ülkeleri, Körfez ülkeleri, Avrupa ve Asya ülkelerinde projeler gerçekleştirdiklerini anlatan TMB Başkanı, kendilerine yine pazar hedefi olarak Güney Afrika ve Hindistan’ı belirlediklerini ifade etti.

Bu ülkelerde müteahhitler olarak atılımlar yapmak istediklerini ifade eden Eren, 31 Ekim tarihinde de Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Güney Afrika’da temaslarda bulunacaklarını söyledi. Güney Afrika’da müteahhitlere dönük önemli yatırım imkânı olduğuna dikkati çeken Eren, Güney Afrika’nın 700 milyar dolarlık altyapı yatırımlarına başlayacağı duyumu aldıklarını bundan da Türk müteahhitleri olarak pay almak istediklerini kaydetti. Eren, Hindistan’da da 500 milyar dolarlık altyapı yatırım hamlesinden bahsedildiğini söyledi.

‘Libya ile staja başladık’

Müteahhitlerin yurt dışında ilk Libya’da 1972 yılında iş alarak dış pazarlara açıldığını anlatan Eren, kendileri için bir ‘staj’ ülkesi olan Libya’dan sonra Suudi Arabistan, Körfez bölgesi ve Rusya’ya gibi ülkelere geçerek dünyanın 70 ülkesine yayılmayı başardıklarını söyledi. Müteahhitlerin yurtdışındaki başarılı işlerine rağmen, bazı başarısız firmalar nedeniyle de geçmişte sorunlar yaşadıklarını belirten Eren, şunları kaydetti:

“Geçmiş yıllarda başarısız bazı Türk firmalarla yaşanmış sorunlar bir daha yaşanmasın istiyoruz. Örneğin Libya ve Türkmenistan gibi ülkelerde birçok müteahhit iş alınca uçak bileti ve çantasını kapıp ‘Ben müteahhidim’ diye iş aldı ancak işleri bitiremedi, avansını alıp kayboldu. Bu olumsuz deneyimler nedeniyle bazı ülkeler Türk bankalarının teminat mektuplarını kabul etmiyor. Bu nedenle yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde akreditasyon şart. Belli bir seviyede iş yapacak standarda gelmemiş firmaların yurtdışına çıkmasını önleyecek bir akreditasyon sistemine ihtiyaç var.”

‘Yurtdışında Türk işçi çalıştırmak pahalı’

Müteahhitlerin yurtdışındaki projelerde istedikleri kadar Türk işçisi de çalıştıramadıklarını belirten Erdal Eren, mevzuatlardan dolayı yurtdışında Türk işçisi çalıştırmanın sosyal güvenlik yükü olduğunu, bu nedenle firmaların daha ucuza Uzakdoğu ve Asya’dan işçi istihdam ettiklerini kaydetti. Bunu önlemek için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Eren, akreditasyon, sosyal güvenlik yükleri ve teminat sorununda yapılacak düzenlemeler ve desteklerle müteahhitlik sektörünün önünün daha da açılacağını kaydetti. Bu arada, bugün Ankara Swiss Otel’de yapılacak ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılacağı ödül töreniyle ‘Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi’ arasında yer alan 31 Türk inşaat firmasına başarı plaketi verilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerin-yeni-hedefi-guney-afrika-ve-hindistan-_73365.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!