Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlerin Yeni Hedefi Soçi Olimpiyat Yatırımlarından Pay Almak

Türk müteahhitlik firmaları gözünü, 2014 kış olimpiyatlarının yapılacağı Rusya Federasyonun Soçi şehrindeki olimpiyat yatırımlarına çevirdi. Yaklaşık 14.5 milyar dolar yatırım yapılması planlanırken bunun önemli bir kısmını Türk müteahhitler yapmak istiyor.

Zaman Gazetesiürk müteahhitlik firmaları gözünü, 2014 kış olimpiyatlarının yapılacağı Rusya Federasyonun Soçi şehrindeki olimpiyat yatırımlarına çevirdi. Yaklaşık 14.5 milyar dolar yatırım yapılması planlanırken bunun önemli bir kısmını Türk müteahhitler yapmak istiyor. Türk müteahhitler, olimpiyat yatırımı dahil, Rusya'nın önümüzdeki 5 yıl içinde yapacağı 40 milyar dolarlık yatırımın en az yüzde 25'ine talip. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-Rus İş Konseyi Başkanı Turgut Gür, Adana Ticaret Odası'nda (ATO) düzenlenen "Rusya Federasyonu ve Rekabetten İşbirliğine" konulu toplantıda bu ülkedeki Türk işadamlarının yatırımlarını değerlendirdi. Gür, Rusya'nın gayri safi milli hasılasının da bir trilyon doları geçtiğini belirterek, "Ülkede önemli yatırım hamlesi var. Özellikle inşaat ve ev tekstilinde Türk firmaları önde. Türk firmaları 1998'de yaşanan mali krizden diğer yabancılar gibi bu ülkeyi terk etmeyerek karşılığını gördü ve bir adım öne geçti." dedi.

Rusya Federasyonu'nda 144 Türk firmasının 972 ayrı projeyi yürüttüğünü, bunun karşılığında da 18.8 milyar dolarlık gelir elde edildiğini belirten Gür, Türk müteahhitlik firmalarının kazandıkları gelirin bir kısmını bu ülkede tuttuğunu kaydetti.

Gür, "Türk firmaları müteahhitlikten elde ettikleri geliri diğer alanlarda yatırım yapıyor. Orada önemli fırsatlar var. Bu fırsatları çok iyi değerlendirmeliyiz. Şimdi Soçi'de 2014'de gerçekleşecek kış olimpiyatları için sıfırdan spor, konaklama, ulaşım, mühendislik, kominikasyon, çevre koruma altyapıları oluşturulacak. Soçi'ye 11 spor tesisi ve 2 olimpik köy inşa edilecek ve 14.5 milyar dolar yatırım yapılacak. Ayrıca Rusya devletinin yapacağı diğer yatırımlarla birlikte önümüzdeki 5 yıl içinde 40 milyar dolarlık bir yatırım sözkonusu. Bunun yüzde 25'i, yani 10 milyar doları Türk firmaları almalı." diye konuştu. Toplantıya Adana Valisi İlhan Atış, ATO Başkanı Şaban Baş ve iş adamları katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerin-yeni-hedefi-soci-olimpiyat-yatirimlarindan-pay-almak_59704.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!