Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlerin Yeni Hedefleri

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, 2010 yılında Rusya, Kuzey Afrika, Körfez ülkeleri ve Orta Asya’daki mevcut pazarları geliştirmek istediklerini belirterek, yeni pazar olarak da Hindistan, Orta ve Batı Afrika ülkelerine açılmayı planladıklarını söyledi.

Hürriyet ANKARA
Müteahhitlerin Yeni Hedefleri

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, 2010 yılında Rusya, Kuzey Afrika, Körfez ülkeleri ve Orta Asya’daki mevcut pazarları geliştirmek istediklerini belirterek, yeni pazar olarak da Hindistan, Orta ve Batı Afrika ülkelerine açılmayı planladıklarını söyledi. Eren, Türk müteahhitlik firmalarının 2009 yılında yurtdışında 18,1 milyar dolar iş aldığını ifade ederek, yıl içinde kötümser olmamaya çalıştığını ancak rakamın 15 milyar dolara kadar ineceği endişesi taşıdığını söyledi.

Büyükbir hayalkırıklığı olmadı

Erdal Eren, “Dünyada inşaat sektörünün küçülme boyutuna baktığımızda, daha büyük oranda bir küçülme söz konusu. Genel ekonomik küçülmememize ve Türkiye’deki inşaat sektörünün küçülmesine bakın; yüzde 20 civarında. Bu çerçevede 23,6 milyar dolarlık 2008 iş hacmimimizin 18,1 milyar dolara düşmüş olması, çok büyük bir hayalkırıklığı olmadı” dedi.

Ana sorun teminat mektubu

Eren, Türk müteahhitlik sektörünün “50 milyar dolarlık” iş hacmi hedefine ulaşabilmesi için ihtiyaç duydukları önlemler hakkında bilgi verirken de öncelikle teminat mektubu sorunun çözülmesi gerektiğini vurguladı. Türk bankalarından alınan teminat mektuplarının, müteahhitlerin iş yaptığı ülkelerde kabul edilmesi gerektiğini belirten Eren, “Gerek ekonomik gerek siyasi ilişkilerimizle bunların anlaşma metni olarak konulup, problemin çözülmesine ihtiyacımız var” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerin-yeni-hedefleri_77273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!