Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mutfakta 2 Milyar $'lık Dev Buluşma

İnşaat sektörünün gelişimine paralel olarak, 2006 yılında yüzde 20 büyüme gösteren mutfak ve banyo mobilyası sektörü, 2.4 milyar YTL'lik büyüklüğe ulaştı. Sektörün oyuncuları yeni ürünleriyle dün Tüyap Beylikdüzü Fuar alanında buluştu. Avrupa'nın ikinci büyük fuarı Mutfak 2007, 8 Nisan akşamına kadar açık.

Sabah Emlak
Mutfakta 2 Milyar $'lık Dev Buluşma

rtan inşaat talebi ve yenileme pazarıyla birlikte bir önceki yıla göre yüzde 20 büyüyerek 2006 yılında 2 milyar 400 milyon YTL'lik büyüklüğe ulaşan mutfak ve banyo mobilya sektörü, yeni ürünleriyle Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi'nde buluşuyor. Dün başlayan buluşma, 8 Nisan akşamına kadar sürecek. Mutfak artık evlerde sadece yemek pişirilen, sonra da kapısı kapatılıp çıkılan bir alan değil. Ailenin buluştuğu salonlar, herkesin odasında kendine ait televizyonu ve bilgisayarı olunca yalnızlaşınca, mutfaklar çoluk çocuk biraraya gelinen tek mekan oldu. Buna bağlı olarak metrekareler büyüdü, mutfaklara televizyon, müzik seti ve hatta oturma köşeleri gelip yerleşti. Mutfağın cazibesi artınca, yapılan yatırımlar da arttı. Aynı şekilde banyolar da evin en çok yatırım yapılan alanlarından biri oldu. Ahşap Mutfak ve Banyo Mobilyası Sanayici ve İthalatçıları Derneği (MUDER) verilerine göre, 2006 yılında 800 bin adetlik bir pazar payına ulaşan sektörde toplam cironun yüzde 20-25'ini markalı ithal ve yerli ürünler karşılarken, yüzde 75-80'lik kısmı ise küçük atölye ve merdiven altı işletmeler tarafından üretiliyor. 2007 yılında, ortadan kalkması, ipoteğe dayalı uzun vadeli konut finansmanı sistemi mortgage'in de hayata geçmesiyle konut arz ve talebindeki canlılığın devam edeceği, buna bağlı olarak mutfak ve banyo mobilya sektörünün de yüzde 30'luk bir büyüme gerçekleştireceği bekleniyor. 2006 yılında toplam yüzde 20 oranındaki büyümenin içinde, yenileme pazarı büyüme oranı sadece yüzde 3 seviyelerinde gerçekleşirken, eski yıllara oranla son yıllarda yenileme pazarının iyice daralması dikkat çekiyor. Bu daralmada en önemli iki etkenin; perakendeci müşterinin 2. el ev almak yerine yeni yapılan konutlara yönelmesi, diğer yandan Avrupa ülkelerinde mutfak ve banyo mobilyalarının yenilenme sürelerinin 7-8 yıl iken Türkiye'de bu sürenin 15-20 yıla kadar çıkması olduğu, belirtiliyor.

Seri üretim dönemi

Türkiye'de mutfak ve banyo bobilyalarının genç bir sektör olmasına rağmen çok kısa sürede büyük gelişme gösterdiğini hatırlatan Ali Ayçenk "Hazır mutfak sektörü 80'li yılların başında sipariş üzerine üretim yapan küçük atölyelerden bugün seri üretim yapan, Avrupa ülkeleriyle yarışan bir sanayi koluna dönüştü" dedi. Ayçenk, işte tam bu noktadan hareketle, MUDER'in Türkiye'de mutfak ve banyo sektöründe uluslararası boyutta pazarlara açılabilecek, küresel vizyona sahip kuruluşların beraberce hareket etmelerinden doğduğunu belirterek, derneğin ahşap mutfak ve banyo mobilyası üreticileri ve ithalatçıları tarafından 1998 yılında kurulduğunu, bugün 57 üyesiyle, sektördeki etkinliğini daha da arttırdığını ifade etti. 2005 verileri nezdinde değerlendirildiğinde 50 ülkenin üzerinde ticaret heyetinin iş bağlantıları kurduğu Mutfak Fuarı'nı başta Avrupa ülkeleri; İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya olmak üzere; Gürcistan, Bulgaristan, İsrail, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, Lübnan, Ukrayna, Filistin, Makedonya, Rusya, Polonya, Azerbaycan ve Fas yakından takip ediyor. İki yılda bir düzenlenen ve en son 2005 yılında yaklaşık 55 bin ziyaretçinin katıldığı Mutfak 2007 Fuarı'na, bu yıl da yurt dışı ilgisi yoğun.


http://www.yapi.com.tr/haberler/mutfakta-2-milyar-lik-dev-bulusma_53248.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!