Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mut'un 1300 Yıllık Zeytin Ağacı Tescillendi

Mersin'in Mut ilçesine bağlı Haydar köyünde bulunan 1300 yıllık zeytin ağacı, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünce, 'Anıt Ağaç' olarak tescillendi. Mut Kaymakamı Osman Yenidoğan, Türk Halk Müziği sanatçısı Musa Eroğlu'nun da katılımıyla düzenlenen 'Anıt Ağaç Tanıtım Töreni'nde, zeytin ağacının yaşının tahminlerinin de

yapi.com.tr
Mut'un 1300 Yıllık Zeytin Ağacı Tescillendi

Mersin'in Mut ilçesine bağlı Haydar köyünde bulunan 1300 yıllık zeytin ağacı, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünce, 'Anıt Ağaç' olarak tescillendi.

Mut Kaymakamı Osman Yenidoğan, Türk Halk Müziği sanatçısı Musa Eroğlu'nun da katılımıyla düzenlenen 'Anıt Ağaç Tanıtım Töreni'nde, zeytin ağacının yaşının tahminlerinin de üzerinde çıktığını söyledi.

Yenidoğan, Mut zeytininin geçmişinin çok eskilere dayandığını, ilçenin zeytincilikte ilk üretim merkezi olduğunun bu ağaçla kanıtlandığını belirterek, ''Gövde çapı 6 metre 28 santimetre olan zeytin ağacı ile ilgili Çevre ve Orman Bakanlığı Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğünün teknik elemanlarınca inceleme raporu hazırlandı. Bu raporun ardından zeytin ağacımızın, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünce 23.12.2009 tarih ve 5577 sayılı kararla 'Anıt Ağaç' olarak tescili yapıldı'' dedi.

Türk Halk Müziği sanatçısı Eroğlu bugüne kadar yapılan araştırmalara göre Türkiye'de 300 yaşından büyük zeytin ağacı bulunamadığını savunarak, ''1300 yıllık bu ağacın zeytinin ana memleketinin Mut olduğunu kanıtladığını'' söyledi. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/mutun-1300-yillik-zeytin-agaci-tescillendi_77087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!