Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müze Gezme Projesinde 2 Milyon Lira Buharlaştı

İstanbul 2010 Ajansı'nın Şehzade Mehmet'in 1582'deki sünnetini canlandırması için bazı şirketlere milyonlarca lira ayrılmasıyla ilgili haberin SABAH'ta yer almasının ardından bir skandal daha ortaya çıktı. Turist Rehberleri Vakfı'nın (TUREV) öğretmen ve öğrencilere müze gezme ve gezdirme tekniklerini öğretmeyi kapsayan "Çocuk-Müze-Öğretmen" adlı

Sabah Gazetesi
Müze Gezme Projesinde 2 Milyon Lira Buharlaştı

İstanbul 2010 Ajansı'nın Şehzade Mehmet'in 1582'deki sünnetini canlandırması için bazı şirketlere milyonlarca lira ayrılmasıyla ilgili haberin SABAH'ta yer almasının ardından bir skandal daha ortaya çıktı. Turist Rehberleri Vakfı'nın (TUREV) öğretmen ve öğrencilere müze gezme ve gezdirme tekniklerini öğretmeyi kapsayan "Çocuk-Müze-Öğretmen" adlı projesi için aldığı 2 milyon 132 bin TL'yi, vakfın yeni yönetimi hesaplarında bulamadı. Yeni yönetim, eski yönetimi mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

Turist Rehberleri Vakfı (TUREV), İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'yle beraber öğretmen ve öğrencilere müze gezme ve gezdirme tekniklerini öğretmeyi kapsayan "Çocuk-Müze-Öğretmen" adlı proje hazırladı ve bunun için 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'ndan 626 bin TL ödenek istedi. Projede eğitilecek ve gezdirilecek öğrenci sayısı arttırılınca rakam revize edilerek 2 milyon 132 bin TL'ye çıkarıldı. Geçen mart ayında göreve gelen Turist Rehberleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Kılınç, söz konusu proje için çıkan bütçenin vakıf hesabında olmadığını, paranın akıbetini sordukları ajans ve eski başkandan ise tatmin edici bir cevap alamadıklarını söyledi. Kılınç sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizden önceki yönetim müracaat etmiş. Göreve geldikten sonra vakıf hesaplarında böyle bir paranın olmadığını gördük. Bunun üzerine eski başkan Şerif Yenen'e ulaşmaya çalıştık. Kendisine defalarca ulaşmak istedik ancak telefonlarımıza cevap vermedi. Sekreterliğine not bıraktık ancak dönüş olmadı. Bunun üzerine 2010 Ajansı'na giderek kendimizi tanıttık. Projenin dosyasını incelemek istedik. Proje için onaylanan paranın durumunu yazılı ve sözlü sorduk. Kendileri bize 'Bu konuda bilgi veremeyiz, dosyaları da gösteremeyiz' şeklinde cevap verdiler. Vakıf adına çıkarılan paranın akıbetinin belli olmaması durumunda önümüzdeki günlerde yargıya başvuracağız."

İddiaları sormak için aradığımız Vakfın eski Başkanı Şerif Yenen ise telefonlarını açmadı.

"Aslı astarı olmayan iddialar"

İstanbul 2010 Kültür Başkenti Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, "Aslı astarı olmayan iddialarla haklarımız zedeleniyor" diyerek projenin 626 bin liradan 2 milyon 132 bin liraya çıkarılmasının nedenini şöyle açıkladı:

"Proje ile teklif getirene deniliyor ki sen bu parayla 100 kişiyi gezdireceksen, 100 kişi yerine 1000 kişiyi gezdir. Çünkü İstanbul'da 2.3 milyon öğrenci var ve bunların 1.9 milyonu bugüne kadar hiç müzeye gitmemiş. Böyle bir durum varken kalkıp da 100 öğrenciyi gezdirmek yerine bin öğrenciyi gezdirebilecekseniz bu tercih edilen bir şey. Burada anlaşılmayan nokta ne? Gerçekten biz de bilemiyoruz. Yönetmen ve direktörler danışma kurulunda kendi departmanları ile ilgili değerlendirmelerde bulunur. Danışma kurulu onay mekanizmasının hiçbir yerinde yoktur. Projeleri değerlendirir ve yürütme kuruluna sunarlar."

http://www.yapi.com.tr/haberler/muze-gezme-projesinde-2-milyon-lira-buharlasti_73575.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!