Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müze Kararına Kazma Kürekli Tepki

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin, Gümüşlük Beldesi'nde geçen nisan ayında belediye tarafından başlatılan altyapı çalışmalarını, kullanılan iş makinelerinin tarihi dokuya zarar verilebileceği gerekçesiyle durdurması tepkilere neden oldu. Yeniden aday olan CHP'li Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Ülküm, kararın siyasi olduğunu savunarak, bir saat

Radikal Gazetesi
Müze Kararına Kazma Kürekli Tepki

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin, Gümüşlük Beldesi'nde geçen nisan ayında belediye tarafından başlatılan altyapı çalışmalarını, kullanılan iş makinelerinin tarihi dokuya zarar verilebileceği gerekçesiyle durdurması tepkilere neden oldu. Yeniden aday olan CHP'li Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Ülküm, kararın siyasi olduğunu savunarak, bir saat süreyle kanalizasyon inşaatında kazma ve kürekle çalışıp tepkisini dile getirdi. Çevredeki esnaf da Ülküm'e destek verdi. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Bahadır Berkaya ise 1'inci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan beldede yapılan altyapı çalışmalarının değil, iş makinelerinin kurul kararıyla engellendiğini ileri sürdü.

Gümüşlük Belediyesi, geçen nisan ayında, 1 milyon 300 bin TL'ye mal olacak, 10 bin 300 metrelik kanalizasyon hattı için çalışma başlattı. Kanalizasyon hattının son 300 metresine gelindiğinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, kurum kararıyla, 1'inci derecede arkeolojik ve doğal sit alanı olan bölgedeki tarihi dokuya zarar verilebileceği gerekçesiyle, çalışmanın iş makineleri ile değil elle sürdürülmesini istedi, iş makinelerini durdurdu. Bu karar, CHP'li Belediye Başkanı Mehmet Ülküm ve Gümüşlük halkını isyan ettirdi. Bugün öğle saatlerinde Belediye Başkan Vekili Osman Karabağlı ile kanalizasyon çalışmalarının sürdüğü Gümüşlük Sahili'ne gelen Belediye Başkanı Ülküm, bir saat kazma, kürekle çalışarak tepkisini gösterdi. Çevredeki esnaf da çalışmalara katılarak Ülküm'e destek oldu.

Karar siyasi iddiası

Belediye Başkanı Ülküm, kararın siyasi olduğunu savunarak, şöyle konuştu:“Nisan ayından beri çalışmalarımız devam ediyor. Bugüne kadar, böyle bir sorunla karşılaşmadık. İş makinesi ile çalışmamamız gerektiği söylendi. Tonlarca ağırlıktaki baca, boru ve künkleri insan gücüyle kanallara yerleştirmek, 4 metrelik kanallar kazmak mümkün mü? Çalışmaları turizm sezonuna kadar bu şekilde tamamlamamız mümkün değil. Bu çağda, bu zihniyete ancak seçim öncesi işkence siyaseti denir. Çünkü beldenin Antik Myndos Kenti içerisinde olması nedeniyle zaten müze yetkilileri sürekli olarak bu çalışmaları denetliyorlar. Buna rağmen, seçim öncesi siyasi çıkarı olanların Ankara’ya şikayet edip müzeye baskı ile bu kararı aldırdıklarını düşünüyoruz. Amacımız, altyapı çalışmalarını tamamen bitirip Gümüşlük’ün denizi ve doğası ile pırıl pırıl kalmasını sağlamak.”

Karar ilk tepkiyi kendisinin verdiğini, bazı çevre esnafının da buna destek verdiğine dikkati çeken Başkan Ülküm, yarın Bodrum ve beldelerindeki diğer CHP'li belediye başkanları, CHP Muğla Milletvekilleri ve Gümüşmük halkının katılımıyla, kanalizasyon çalışmalarının yapıldığı alanda kazma, kürek sallayarak, kararı protesto edeceklerini kaydetti. Leleg Restoran'ın işletmecisi 50 yaşındaki Şahin Karadağ, Gümüşlük'ün dünyanın gözde turizm merkezlerinden biri olduğuna dikkati çekerek, “Beldede altyapının olmaması nedeniyle fosseptiklerden sızan sular, denize karışıyordu. Altyapı çalışmaları hızla sürerken, sona gelindiğinde durduruldu. Tam Türkiye klasiği bir bürokrasinin örneğini gördük. 30 yıldır altyapı sorunu çözülsün diye bekledik, şu başımıza gelene bakın. Anlamak mümkün değil. Bu zihniyet bir turizm bölgesine yakışmıyor” dedi.

Çalışmaları değil, iş makinelerini durdurduk

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Bahadır Berkaya ise yaptığı açıklamada, 1'inci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan beldede yapılan altyapı çalışmalarının değil, iş makinelerinin çalışmasının kurul kararı gereğince durdurulduğunu söyledi. Altyapı çalışmaları başlamadan önce alınan kurul izninde, ‘İş makineleri çalışmayacak’ ibaresinin bulunduğunu öne süren Berkaya, “Bu nedenle çalışmaların tamamının değil, kurul kararı olan iş makinelerinin çalıştırılmamasını belediyeye ilettik. Bazı yerlerde denetimli olarak iş makineleri çalışabilir. Ancak, şu anda kazıların devam ettiği sahil bölgesi çok hassas bir bölge” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muze-kararina-kazma-kurekli-tepki_67283.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!