Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Skandal Heykel İade Edildi!

Müzede Dört Yıllık Bir 'Erken Demir Çağı' Eseri!

Dört yıl önce yapılan bir heykelin, ‘3 bin 200 yıllık sanılarak, Van Müzesi’nde Urartu eserleri arasında sergilendiği ortaya çıktı. İddiaya göre Van’da Uluslararası Ercişli Emrah ile Selvi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında heykel sanatçısı Malik Bulut tarafından 2006 yılında yapılan heykel, Erciş’te bir kişinin bahçesinde bulundu.

Radikal Gazetesi
Müzede Dört Yıllık Bir 'Erken Demir Çağı' Eseri!

Van Müzesi bahçesinde sergilenen heykeli Malik Bulut’un 2006’da yaptığı ortaya çıtı. FOTOĞRAF: OSMAN BEKLEYEN / DHA

Dört yıl önce yapılan bir heykelin, ‘3 bin 200 yıllık sanılarak, Van Müzesi’nde Urartu eserleri arasında sergilendiği ortaya çıktı. 

İddiaya göre Van’da Uluslararası Ercişli Emrah ile Selvi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında heykel sanatçısı Malik Bulut tarafından 2006 yılında yapılan heykel, Erciş’te bir kişinin bahçesinde bulundu. Savcılık ile jandarmanın gözetiminde el konulan heykeli Müze Müdürü Fütuhat Özkaynak ve müzede görevli Arkeolog Ümit Yarıcı inceledi.  Özkaynak ve Yarıcı, eserin Erken Demir Çağı’na ait, 3 bin 200 yıllık orjinal eser olduğu yönünde rapor tuttu. Heykel de bir buçuk ay önce tarihi eserlerin bulunduğu Van Müzesi bahçesinde sergilenmeye başlandı.

Heykelin dört yıllık olduğunu Van Yüzüncü Yıl Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sezer Cihaner Keser ortaya çıkardı:

“Bu eser 2006 yılında yapıldı. Ben de gidip bu eseri fotoğraflayıp Van Külliyatı kitabına koymayı düşünüyordum. Ancak Erciş ilçesinde bu heykeli bulamadım. Müzede fotoğraf çekmeye geldiğimde tesadüfen müzenin bahçesinde görünce şok oldum. Müze müdürü ve arkeolog bir evin bahçesinde gördükleri bu heykele, üzerinde isim ve tarih olmasına rağmen orjinal diye el koymuşlar.”

Müze Müdürü Fütuhat Özkaynak ise heykelin 3 bin 200 yıllık olmadığını bildiğini ancak ilk bulduklarında bir bölümünün toprak altında, bir bölümünün karla kaplı olduğunu söyledi. Özkaynak heykelin bir arkeolog tarafından incelendiğini ve bu arkeologun incelemeleri sonrası 3 bin 200 yıllık olarak tarihlendirilip sergilendiğini söyledi. Özkaynak, üniversitenin yapacağı incelemenin ardından heykelin Erciş’e gönderileceğini söyledi.

 

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/muzede-dort-yillik-bir-erken-demir-cagi-eseri_79764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!