Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müzelere Yabancılar Daha İlgili

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün (DÖSİM), bu yılın ilk on ayını göz önünde bulundurarak hazırladığı “2008 Yılı Müze ve Örenyerleri İstatistiği”ne göre, Ankara’da bulunan 8 müze ve örenyerini toplam 470 bin 391 kişi gezdi. Bu ziyaretçilerin çoğu yabancı.

Cumhuriyet ANKARAKültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün (DÖSİM), bu yılın ilk on ayını göz önünde bulundurarak hazırladığı “2008 Yılı Müze ve Örenyerleri İstatistiği”ne göre, Ankara’da bulunan 8 müze ve örenyerini toplam 470 bin 391 kişi gezdi. Bu ziyaretçilerin çoğu yabancı.

İstatistiğe göre yerli turistler müze ve ören yerlerinden genellikle ücretsiz olarak yararlanıyor. Bugün Ankara’da DÖSİM’e bağlı “Anadolu Medeniyetleri Müzesi”, “Roma Hamamı Örenyeri”, “Ankara Kalesi Zindan Kapı Bölümü”, “Gordion Müzesi ve Tümülüs ve Örenyeri”, “Etnografya Müzesi”, “Ogüst Mabedi”, “Kurtuluş Savaşı Müzesi” ve “Cumhuriyet Müzesi” olmak üzere toplam 8 müze ve örenyeri bulunuyor. Bu müzelerin en önemlileri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni, DÖSİM’in istatistiğine göre, bu yılın ilk on ayı içinde toplam 381 bin 319 kişi ziyaret etti. Bu sayı başkentteki diğer müze ve örenyerleriyle kıyaslandığında, müzenin oldukça yüksek bir oranda ziyaretçi kapasitesine sahip olduğunu kanıtlıyor.

Yine DÖSİM’in bu yılın ilk 9 ayını dikkate oluşturarak yaptığı istatistiğe göre, müzeyi ziyaret edenlerin büyük bir çoğunluğunu yabancı turistlerin oluşturduğu gözleniyor. DÖSİM’in bu yılın ekim ayını dikkate almadan oluşturduğu istatistiğe göre, müzeyi gezenlerin 26 bin 582’sini yabancı turistler oluşturuyor. İstatistiğe göre yabancı turistlerin 25 bin 304’ü müzeyi belli bir ücret karşılığı, bin 278’i de ücretsiz olarak gezdi. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni bu yılın eylül ayına dek gezen yerli turistlerin sayısı da toplam 27 bin 368. Bu kişilerin de 23 bin 548’si müzeyi gezmek için belli bir ücret ödedi. Öte yandan Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, müzeyi 1-17 Ekim tarihleri arasında da toplam 265 bin 039 kişi ziyaret etti. Bu kişilerin 113 bin 709’unu yerli, 151 bin 330’unu ise yabancı turistler oluşturuyor.

İstatistiğe göre Ankara’daki Etnoğrafya Müzesi’ni de bu yıl ekim ayına dek toplam 47 bin 562 kişi ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİM yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu müzeleri ziyaret edenlerin yarısından fazlası yabancı. Yine DÖSİM’in bu yılın ilk on ayını dikkate alarak yaptığı istatistiğe göre, bu yıl Roma Hamamı ve Örenyeri’ni 2 bin 551, Gordion Müzesi Tümülüs ve Örenyeri’ni 38 bin 959 kişi ziyaret etti. İstatistiğe göre, başkentteki en önemli müzeler arasında bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Cumhuriyet Müzesi’nin bu yıl ekim ayına dek ziyaretçi bulmaması da dikkat çekti. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu iki önemli müzenin bu yıl hiç ziyaret edilmemesinin nedenini, müzelerin 29 Ekim tarihine dek tadilat nedeniyle kapalı olması olarak açıklıyor. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİM’de, yıllardır kapalı bulunan Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin de geçmiş yıllarda kaç kişi tarafından ziyaret edildiğine ilişkin bir bilgi bulunmuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muzelere-yabancilar-daha-ilgili_65050.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!