Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Müzenin İsmi Değiştirildi

Antalya Demre'de bulunan Noel Baba Anıt Müzesi'nin ismi değişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı müzenin yeni adınını "Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi" olduğunu duyurdu.

yapı.com.tr
Müzenin İsmi Değiştirildi

Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, Bakanlık açıklamasında şöyle denildi; ‘’Antalya İli, Demre Müzesi Müdürlüğü bağlı birimi olan ve Noel Baba Anıt Müzesi olarak isimlendirilen müzenin ismi, Müsteşarlık Makamının 23.12.2015 tarih ve 240644 sayılı onayıyla ‘Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi’ olarak değiştirilmiştir.’’

En çok ziyaret edilen müze

İ.S. 5.yüzyılda Myra'nın (Demre) Likya eyaletinin başkenti, Myra Başpiskoposu'nun da Anadolu'nun ikinci büyük din otoritesi olması, Aziz Nikolaos'un ölümünden sonraki yıllarda şehrin saygınlığının artmasında büyük rol oynamıştır. Myra halkı ölümünden sonra Aziz adına önce bir anıt, sonra da büyük bir bazilika inşa ettirmiştir. Yüzyıllar içinde çeşitli nedenlerle tahrip olmuş kilisenin diğer geniş kapsamlı onarımı 1862 yılında Rus Çarı I.Nikolay tarafından gerçekleştirilmiştir. Orijinal planından oldukça sapmış bu onarıma ait çan kulesi ve omurgalı yeni orta kubbe ekleri bu çalışmaların ürünüdür. 2008 senesinde Demere’deki Kiliseye Noel Baba Anıt Müzesi ismi verildi. Müze geçen yıla oranla ziyaretçi sayısı ve geliri düşmesine rağmen bölgenin en çok ziyaretçi çeken ören yeri olma özelliğini koruyor. Geçen yıl ekim ayında 44 bin 918 kişinin ziyaret edip, karşılığında 501 bin 238 lira gelir elde edilen Noel Baba Müzesi'ni bu yıl ekim ayında 32 bin 440 kişi ziyaret etti, karşılığında 353 bin 950 lira gelir elde edildi. Geçen yılın 10 aylık döneminde 508 bin 478 kişi ağırlayan müzeyi bu yılın aynı döneminde 343 bin 250 kişi ziyaret etti.

Aziz Nikolaos Kimdir?

İ.S. 3. yüzyılın ikinci yarısında Patara'da doğup Myra'da piskoposluk yapmış olan Aziz Nikolaos'ın saygın dini kişiliği öldükten sonra aziz mertebesine ulaşmasını sağlamış, başta eski Rusya Çarlığı olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinin en popüler azizi olarak anılmıştır. Almanya'm Freiburg, İtalya'nın Bari ve Napoli kentleri ile tüm Sicilya adasında özel saygı duyulan Aziz Nikolaos, Hollanda ve ingiliz dillerinde Santa Klaus olarak tanınmıştır. Avrupa'nın kuzey ülkelerinde çocukların koruyucusu ve sevindiricisi Noel Baba geleneği Aziz Nikolaos inancıyla bütünleştirilerek yarı dini ve çok popüler efsanevi bir tipin yaratılmasına sebep olmuştur. Bu tipin kökünün kuzey ülkelerinin çok eski inançlarından alındığı, Noel Baba'nın geyikler tarafından çekilen bir kızakla dolaşmasından anlaşılır. Halbuki gerçek Myra'lı Aziz Nikolaos'ın yaşadığı yerler hiç kar görmeyen Akdeniz kıyılarıdır. Onun zor durumda olan çocukları koruyucu kişiliği, Noel geceleri hediyeler getirdiğine inanılan sempatik bir ihtiyara dönüşmüştür.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muzenin-ismi-degistirildi_141048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!