Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nabucco Projesi Bizi ABD ve AB’ye Yaklaştırırken Rusya’dan Uzaklaştırmasın

Nabucco projesi için imzalar atıldı. Ümit edilir ki, imzalar kâğıt üzerinde kalmaz, proje gerçekleşir. Proje bizim için önemli. Ama bir gerçek var. Bu proje, ABD ve AB’nin, Türkiye’ye iyilik yapmak için değil, Rusya’ya karşı geliştirdikleri, destekledikleri bir projedir. Bu projenin bizim Rusya’yla zaten iyi olmayan ilişkilerimizi daha da kötü

Milliyet GazetesiNabucco projesi için imzalar atıldı. Ümit edilir ki, imzalar kâğıt üzerinde kalmaz, proje gerçekleşir. Proje bizim için önemli. Ama bir gerçek var. Bu proje, ABD ve AB’nin, Türkiye’ye iyilik yapmak için değil, Rusya’ya karşı geliştirdikleri, destekledikleri bir projedir. Bu projenin bizim Rusya’yla zaten iyi olmayan ilişkilerimizi daha da kötü duruma getirmesi tehlikesi olduğu unutulmamalıdır. Rusya öncelikle bizim hemen yanımızdaki çok büyük bir pazardır. Siyasi gerginlikler nedeniyle biz bu pazardan gereğince yararlanamıyoruz. Rusya’ya enerji konusunda göbekten bağlıyız. Nabucco bizim enerji ve enerji nakil yolları konusunda Rusya’yla olan sorunlarımıza çözüm getirmeyecek. Bizim Rusya’yla ciddi sorunlarımız var. Bunları iyileştirmek için Rusya’yla iyi geçinmeye mecburuz.

Rusya’nın dostluğu önemli

Rusya’nın (1) Bize doğalgazı ucuz satmasını, doğalgaz akımında güvence sağlamasını, (2) Karadeniz kıyılarından dünya pazarına taşınacak petrolü, gemilerle Boğazlar’dan geçirecek yerde, boru hatlarıyla Ege’ye veya Akdeniz’e akıtmasını istiyoruz.
Rusya’dan “dolaylı olarak” beklentilerimiz var. Rusya’nın (1) Avrupa’ya gazı ulaştıracak boru hatlarının Türkiye’den geçmesine izin vermesini, (2) Rus petrolünü Karadeniz limanlarından Ege ve Akdeniz’e akıtacak petrol boru hatlarını Türkiye’den geçirmesini bekliyoruz.
Petrol ve gaz boru hatları Türkiye topraklarından geçerse, Türkiye’nin küresel enerji pazarında adının ve sözünün geçeceğini umuyoruz.
Bütün bu konularda Türkiye’nin “muhatabı” ABD ve AB değil, Rusya...
Geliniz görünüz ki araya ABD giriyor. ABD, sadece Ortadoğu petrollerini kontrol etmekle yetinmiyor, Rusya’nın gücünü de kontrol altına almaya, Karadeniz Bölgesi’ndeki enerji tekelini kırmaya çalışıyor.
ABD yönetimi, Rusya’da ve Rusya tarafından kontrol edilen eski SSCB ülkelerinde çıkarılan gaz ile petrolün, dünyaya Rusya tarafından doğrudan ulaştırılmasını önlemek istiyor.
ABD yönetimi, Türkiye’yi kullanabileceği varsayımıyla Rusya çevresindeki ülkelerin gaz ve petrolünü dünya piyasalarına taşıyacak boru hatlarını Türkiye’ye kaydırma çabasında.
Görünürde bu Türkiye için olumlu bir yaklaşım. Geliniz görünüz ki Rusya, Türkiye’nin ABD kontrolüne girdiğini gördüğü için, boru hatlarını Türkiye üzerinden geçirecek yerde ABD etkisi dışındaki ülkelere yöneliyor.

Rusya bize güvenemiyor

ABD’nin ve AB’nin desteğiyle, 7,9 milyar euro’luk Nabucco boru hattı projesinde baş oyuncu olmaya soyunduk.
Rusya ise alternatif olarak İtalyanlarla ortak Güney Akım projesini hazırladı. 10 milyar dolarlık harcamayla 30 milyar metreküp Rus gazının önce Karadeniz’in altından, sonra da karadan Avrupa’ya ulaştırılması gündemde.
İşte bu karışık ortamda, gerçekleşebileceği ümidiyle Nabucco projesine imzalar atıldı.
Türkiye’nin Nabucco projesinde baş oyuncu olarak sahneye çıkmasının Türkiye-Rusya ilişkilerini nasıl etkileyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.
Büyüklerimiz der ki, “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmamaya dikkat etmek gerekir!”

http://www.yapi.com.tr/haberler/nabucco-projesi-bizi-abd-ve-abye-yaklastirirken-rusyadan-uzaklastirmasin_70570.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!