Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nabucco'da Rötar Başladı

Hazar Bölgesi gazını Orta Avrupa'ya taşıyacak olan dev Nabucco gaz boru hattı projesi rötar yapmaya başladı. Nabucco Genel Müdürü Reinhard Mitschek , inşaata 2010'da başlanacağını ve ilk gazın Avrupa'ya 2013'te ulaştırılacağını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesiazar Bölgesi gazını Orta Avrupa'ya taşıyacak olan dev Nabucco gaz boru hattı projesi rötar yapmaya başladı. Nabucco Genel Müdürü Reinhard Mitschek , inşaata 2010'da başlanacağını ve ilk gazın Avrupa'ya 2013'te ulaştırılacağını söyledi.

Mitschek inşaata ve gaz taşınmasına bir yıl geç başlanmasının temel nedenini "teknik ve mühendislik gerekleri ile inşaatta gereken 2 milyon ton çeliğin temin sorunu" olarak açıkladı. Reuters'ın haberine göre, toplam 3.300 km. uzunluğunda olacak ve 5 milyar Avro'ya mal olması beklenen Nabucco projesinde inşaatın başlaması için daha önce 2009, ilk gaz akımı için ise 2010 yılları öngörülüyordu. Nabucco projesinde Botaş ve RWE'nin dışında, Avusturya'dan OMV, Macaristan'dan Mol, Bulgaristan'dan Bulgargaz ve Romanya'dan transgaz şirketlerinin payı bulunuyor.

Mitschek Ankara'da düzenlenen 7. Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansı'ndaki konuşmasında özetle şunları vurguladı:

* Nabucco hattının yarısı Türkiye topraklarından geçecek. Burada 2 milyon ton çelik kullanılacak. 2 bin km'lik hattın operatörlüğünü Botaş yapacak. Ortaya çıkacak iş hacmi, istihdam dahil Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayacak.

* Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, İran ve Irak'tan gaz alınabilecek. İran'dan gaz alınması konusundaki kararı Avrupalı alıcılar verecek.

* Başlangıçta yılda 8 milyar metreküp gaz taşınacak. Bu miktar ileride yılda 31 milyar metreküpe yükseltilecek.

* Bu yılın başında Alman enerji şirketi RWE altıncı ortak olarak alındı. Yedinci ortak olmak için pek çok firma istekli. Hissedarlar yedinci ortaklık için pek istekli olmayabilir ama bana göre bu yararlı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/nabuccoda-rotar-basladi_60399.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!