Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Nabucco'ya İvme Kazandırılması Gerekiyor"

Avusturya Federal Ekonomi ve Çalışma Bakanı Martin Bartenstein, Nabucco doğalgaz boru hattı projesine ivme kazandırılması gerektiğini belirtti. Türkiye-Avusturya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 6'ncı Dönem Protokolü, Türkiye adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Avusturya adına da Federal Ekonomi ve Çalışma Bakanı Martin

CNN TürkAvusturya Federal Ekonomi ve Çalışma Bakanı Martin Bartenstein, Nabucco doğalgaz boru hattı projesine ivme kazandırılması gerektiğini belirtti. Türkiye-Avusturya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 6'ncı Dönem Protokolü, Türkiye adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Avusturya adına da Federal Ekonomi ve Çalışma Bakanı Martin Bartenstein tarafından imzalandı.
 
Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Avusturya ile olan ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirmeyi ve yeni alanlara yaymayı arzuladığını belirtti.
 
Protokolde, her iki ülke için özel önem atfeden çeşitli konularda işbirliğinin geliştirilmesinin öngörüldüğünü belirten Yazıcı, AB'nin yeni kimyasallar mevzuatı ve REACH'ın, bu konulardan sadece bir kaçı olduğunu söyledi.

Yazıcı, Türkiye ile Avusturya arasındaki ticaret hacminin son 10 yılda iki kat artarak, 2007 yılında 1.6 milyar euro ile iki ülke tarihindeki en yüksek değere ulaştığını bildirdi.

2007 yılında Avusturya'ya yönelik ihracatın 620 milyon euro olduğunu anlatan Yazıcı, ithalatın ise 994 milyon euro olarak gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye AB ilişkilerinin uzun geçmişi olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Yazıcı, "Ancak Avusturya makamlarınca Türkiye'nin üyeliğinin halen sorgulanıyor olması, Türk kamuoyunda önemli endişelere neden olmakta, AB'nin samimiyetinin ve niyetinin sürekli sorgulanmasına yol açmaktadır. AB'ye tam üyelik Türkiye'nin en önemli hedeflerinden biridir" diye konuştu.
 
"2013'e kadar gaz Hazar'dan hatta verilmeli"

Bartenstein da, Nabucco doğalgaz boru hattı projesine ivme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Bartenstein, "Bu amaçla hükümetlerarası anlaşmanın en kısa zamanda sonuçlandırılarak, Hazar'dan doğalgazın 2013 yılına kadar hatta verilmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Nabucco projesinin öncelikle doğalgazın transferi ile ilgili olması, ticaretini kapsamaması gerektiğine inandıklarını anlatan Bartenstein, Türkiye de dahil olmak üzere, boru hattından faydalanacak bütün ülkelerin arz güvenliğinden kaynaklanacak endişelerini görüşmeye hazır olduklarını kaydetti.

Hidroelektrik santrali Ilısu projesine de değinen Bartenstein, bu projenin Almanya, İsviçre ve Avusturya'dan üç ihracat kredisinin garantisinde yapıldığını söyledi.

Bartenstein, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakereleri konusunda ise Avusturya'nın bu konudaki taahhütlere sonuna kadar bağlı kalacağını, katılım müzakerelerinin başlaması konusunda gerekli desteği vereceğini ifade etti.

Konuk Bakan ayrıca, Bakan Yazıcı'yı gelecek yıl yapılması beklenen Türkiye-Avusturya Karma Ekonomik Komisyonu 7'nci toplantısı için Viyana'ya davet etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nabuccoya-ivme-kazandirilmasi-gerekiyor_61621.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!