Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nakit Zengini Oyak, Erdemir'de 1.500 Kişiyi İşten Çıkarmayı Planlıyor

Özelleştirmeyle 2006 yılında yüzde 46'sı Ordu Yardımlaşma Kurumu'na (OYAK) satılan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası'nda (Erdemir) 1.500 çalışanın işine son verileceği ya da maaşların yüzde 20 düşürüleceği öğrenildi.

Zaman Gazetesi
Nakit Zengini Oyak, Erdemir'de 1.500 Kişiyi İşten Çıkarmayı Planlıyor

Özelleştirmeyle 2006 yılında yüzde 46'sı Ordu Yardımlaşma Kurumu'na (OYAK) satılan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası'nda (Erdemir) 1.500 çalışanın işine son verileceği ya da maaşların yüzde 20 düşürüleceği öğrenildi. Geçen yıl işçi çıkarma yoluna gitmeyeceklerini duyuran Oyak Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Coşkun Ulusoy ise bir süre önce yaptığı açıklamada, ellerinde 3 milyar dolar nakit bulunduğunu ve şirket almak için fırsat kolladıklarını söylemişti.

Oyak, Ekim 2005'te yapılan ihalede, Zonguldak'ın Ereğli ilçesi'nde kurulu bulanan Erdemir'in yüzde 46,12'lik hissesi için 2 milyar 770 milyon dolar teklif vermişti. Daha sonra demir çelik devini devralan Oyak, 2006 yılında kârını 3,5 katına çıkararak 685 milyon lira net kâr açıklamıştı. Şirket 2007'de 640 milyon lira net kâr açıklarken, 2008 konsolide net kârı 227 milyon 693 bin lira olmuştu.

Oyak Grubu CEO'su Coşkun Ulusoy, geçen yıl ekim ayında, ekonomik krize rağmen işçi çıkarmayacaklarını duyurmuştu. Kriz sebebiyle gerekli tedbirleri alacaklarını ifade eden Ulusoy, ancak öncelikle işçi çıkarma yoluna gitmeyeceklerini söylemişti. Oyakbankı'ı Hollandalı bankacılık devi ING Bank'a satan ve elinde 3 milyar dolar nakdi olan Oyak, geçen ay da Amerika ve Avrupa'da şirket almak için çalışmalar yaptığını duyurdu. CEO Coşkun Ulusoy, satın almalar için ayırdıkları 3 milyar dolarlık nakdi şimdilik elinde tuttuğunu, grup olarak uzun vadede demir ve kömür madenleriyle, ayrıca Kuzey Amerika ve Avrupa'da satın alma imkanlarıyla ilgilendiklerini kaydetti.

Ancak bu olumlu gelişmelere rağmen Erdemir Grubu şirketlerinde geçen ay 'gönüllü işten ayrılmayı teşvik kararı' alındı. Teşvikten grup şirketlerinde çalışan ve emekliliğe hak kazanmış veya kazanmamış aylık ücretli, saat ücretli ve sözleşmeli tüm personelin yararlanabileceği belirtildi. Bu uygulama kapsamında, şirketten kendi arzusu ile ayrılmak isteyen personele kıdem ve ihbar tazminatlarına ilave olarak ek ödeme yapılacağı kaydedildi. Bütün bu gelişmelerin ardından Erdemir yönetimi ile Türk Metal Sendikası arasında yapılan görüşmelerde, çalışanları üzecek konu gündeme geldi. Kriz sebebiyle 1.500 kişinin işine son verilmesi ya da maaşlarda yüzde 20'lik indirim yapılması kararı alınacağı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak, Türk Metal Sendikası Toplu Sözleme ve Eğitim Sekreteri Yavuz Gökçek, Ereğli'ye gelerek sendika temsilcileriyle görüştü. Yetkililer resmi açıklama yapmazken, sendika yöneticileri ve Erdemir yöneticilerinin uzlaşma arayışlarının devam ettiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nakit-zengini-oyak-erdemirde-1-500-kisiyi-isten-cikarmayi-planliyor_68318.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!