Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Narlıdere’yi Vatandaşla Baştan Yaratıyor

2. İnönü ve Atatürk Mahalleleri’nde 750 yeni konut yapan ve 1000’in üzerinde yapıyı yenileyen Belediye Başkanı Batur, tüm bunları sadece vatandaşı ikna ederek yapıyor. Bu nedenle projesinin adı;“Sosyal Barış...”. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur’la, 250 yıl önce cemevi olarak kullanılan, Tahtacı Kültürü’nün tanıtıldığı ve Türkiye’de örneği

Milliyet Ege
Narlıdere’yi Vatandaşla Baştan Yaratıyor

2. İnönü ve Atatürk Mahalleleri’nde 750 yeni konut yapan ve 1000’in üzerinde yapıyı yenileyen Belediye Başkanı Batur, tüm bunları sadece vatandaşı ikna ederek yapıyor. Bu nedenle projesinin adı;“Sosyal Barış...”. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur’la, 250 yıl önce cemevi olarak kullanılan, Tahtacı Kültürü’nün tanıtıldığı ve Türkiye’de örneği olmadığını söylediği müzede konuştuk. Müzenin Narlıdere’de de var olan bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmada önemli rol üstlendiğini belirten Batur’la, CHP’de olanları da,  konuştuk.

Bu dönem sizin için ne ifade ediyor?

Başladığımızda en önemli projemiz kent dokusunu yenilemeydi. Bugüne kadar 2. İnönü ve Atatürk mahallelerinde yaklaşık 750 yeni konut yaptık. Bine yakın yapıyı da yeniledik. Bu bir sosyal barış projesi. Önce o vatandaşları ikna ediyoruz, sonra aynı mahallede çağdaş yapılarda oturmalarını sağlıyoruz. Buna bu dönemde de devam edeceğiz. Artık gecekonduyla ilgili problemi kalmamış, kaçak yapılaşma olmayan, çevresel sorunlarını çözmüş bir Narlıdere istiyoruz. İkinci projemiz ise bizim yönetimimizde olmamasına rağmen takip ettiğimiz jeotermal.

Cazibe merkezi olduk

Büyükşehir’le ilişkileriniz nasıl?

Hiçbir sıkıntımız yok. Sayın Başkan’la uyum içerisindeyiz. Narlıdere’ye bakış açısı çok iyi. Her türlü projede, çalışmada bize yardımcı oluyor. Buradan kendisine teşekkür ediyorum.

İnciraltı için hazırlanan taslak plandan memnun musunuz? Sizden de o plana dahil bir bölüm vardı...

1/25 binlik planlarda Narlıdere’de, Balçova’da, DEÜ karşısında bir bölüm var. Termal turizm alanı ilan edilmişti. Onun hemen bitişiğinde, bizim Ilıca Deresi’nin yanında bir alan vardı. Aynı plan görüşü orada da uygulandı. Bizim için olumlu bir şey. Biz de onu istiyorduk zaten. Diğer planlarda İnciraltı gibi sıkıntılı konularımız yok.

Narlıdere çok hızlı büyüdü. Betonlaşmayla ilgili bir sıkıntı, şikayet var mı? Dengeyi nasıl korumayı düşünüyorsunuz?

“Narlıdere neden cazibe merkezi oldu” diye sormak lazım. Narlıdere’de yapılaşma var ama eski mahalleleri yeniliyoruz. Ayrıca yapılaşmada da Çin Seddi gibi bloklaşma yok bizde. Apartman dahi olsa, bahçesi var. Otoparkı kendi parselinin içinde çiziliyor ve ayrık nizam yapılıyor. “1.5 emsal” dediğimiz bir çalışma bu. Keşke tüm İzmir böyle olsaydı. Narlıdere bundan dolayı cazibe merkezi oldu. Fiyatlar uçtu gitti. Bu betonlaşmanın değil, doğru planlamanın karşılığı diye düşünüyorum. Buranın cazibe merkezi olması doğru planlamanın eseri.

Narlıdere için projeleriniz neler?

Atatürk Mahallesi’nde Beyaz Vadi Projemiz var. Hayata geçtiğinde İzmir için bir çekim merkezi olacak. 4 kilometre mesefade yeşil alan içinde özgürce dolaşıldığını ve içinden nostaljik tramvay geçtiğini düşünün. 11 yıldır daha yaşanır, daha konforlu, daha çekim merkezi olan bir Narlıdere yaratma çabası içindeydik. Şimdi bunu daha üst noktaya taşımak için mücadele edeceğiz.
Cumhuriyet’in temel taşları

Cemevi ve müze projeniz de var...

Türkiye’de bir örneği yok. 250 yıl önce cemevi olarak kullanılan bir binayı restore ettik. Şimdi, Tahtacı Kültürü’yle yetişen çocuklarımız, gençlerimiz buradan öğrendiklerini gelecek nesillere aktarabilecek. Bunun yanında cem törenlerinin yapılabileceği, cenazelerin yıkanabileceği, morgu, kütüphanesi olan, seminerlerin yapılabileceği salonları bulunan ayrı bir cemevi daha yaptık. Alevi yurttaşlarımız bu Cumhuriyet’in temel taşları, çimento harcı diye bakıyorum ben. Bunlar olmasa çok çabuk dağılırız. Bu betonarme yok olabilir. Onun için elimden gelen her şeyi yapıyorum.

Üçüncü döneminiz... 12’nci yılınız... Belki şimdiden bunu konuşmak için çok erken ama... Önümüzdeki genel seçim ya da bir sonraki yerel seçimler için ne düşünüyorsunuz?

Yarının ne olacağı, ülkede ertesi gün ne olacağı belli değil. Onun için şimdiden geleceği projelendirmekten ziyade, yaptığımız projeleri hayata geçirmek, Narlıdereli hemşerilerimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çaba gösteriyoruz. Şu anda Narlıdere Belediye Başkanı’yım. Onu yapıyorum. Siyasetin diğer kademeleri, zamanı geldiğinde düşünülür.

Dürüst kimliği sevecenliğiyle önemli yeri var

Ya Kemal Kılıçdaroğlu...

Parti açısından bir değişim yakalanmış oldu. Sayın Kılıçdaroğlu halk tarafından çok sevildi. En son Narlıdere’de panel yapmıştı, bizim konuğumuz olmuştu. Dürüst kimliği, sevecenliği ve konulara hakimiyetiyle partimizde önemli yeri var.

Kavga değil, barış ve sevgi ilçesiyiz

Narlıdere büyük bir aile gibi...

En çok ona dikkat ederim. Oy patlamasının nedenlerinden biri de bu diye düşünüyorum. Yüzde 72 oy aldık son seçimde, Türkiye rekoru kırdık.

Seçimden önce tahmini bir oran söylemiştiniz...

Vatandaşla her zaman iç içeyiz. Sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Sırf belediye sorunu yok vatandaşın. Kamu kurumlarında problemleri var, diğer sıkıntıları var, kötü günü var, neşeli günü var... Hep yanlarında olmaya çalışıyoruz. O yüzden olsa gerek diyorum. Narlıdere’deki diğer sivil toplum örgütleriyle uyum içerisindeyiz. Narlıdere kavga değil, barış ilçesi, sevgi ilçesi. Birbiriyle kaynaşan, birbirlerini seven insanlardan oluşan bir ilçe. Bana da sadece yönetmek düşüyor ve onların isteklerini, arzularını yerine getirmek kalıyor.

Partiye zarar vermemek için her şeyi yaptı

Deniz Baykal’ın başına gelenlerle ilgili neler söyleyeceksiniz?

Tabii Deniz Baykal’a yapılan komplo girişiminde, genel başkanımızın partiye zarar vermemek için elinden gelen her şeyi yaptığını inanıyorum. Her türlü takdirin üstünde olduğunu düşünüyorum. Demek ki Deniz Baykal partisini düşünen bir lidermiş. Söylendiği gibi koltuk meraklısı değilmiş. Bugün partisi için gösterdiği bu cesaret, bu olgunluk her şeyin üstünde bence.

http://www.yapi.com.tr/haberler/narlidereyi-vatandasla-bastan-yaratiyor_79655.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!