Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Narmanlı'ya Ne Olacağı Belli Oldu!

İstiklal Caddesi’ndeki Narmanlı Han’ı satın alan işadamı Mehmet Erkul, yıkılıp tarihi dokusunu kaybedeceği iddia edilen binayla ilgili olarak “Değiştirmek ya da yıkmak niyetinde değiliz” dedi.

yapi.com.tr
"Narmanlı'ya Ne Olacağı Belli Oldu!

İstanbul Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nin tarihi binalarından Narmanlı Han’ı satın alan Erkul Kozmetik’in sahibi Mehmet Erkul, binayı yıkmayacaklarını, sadece aslına uygun olarak restore edeceklerini söyledi.

Milliyet’ten Hülya Çaylak'ın haberine göre, Mehmet Erkul, binayı satın aldıktan sonra çeşitli spekülasyonlar yapıldığını hatırlatarak, Narmanlı Han’ın orijinal haline uygun olarak yenileme yapacaklarını ifade etti.

Erkul, Narmanlı Han’ın tarihi bir dokusu olduğuna işaret ederek, “Biz aslına uygun bir şekilde ilerleyeceğiz. Narmanlı Han’ı değiştirmek ya da yıkmak niyetinde değiliz” dedi.

‘Bunu bilerek aldık’

Anıtlar Kurulu’nun binayla ilgili çok hassas davrandığını ifade eden Erkul, “Zaten kurul, başka bir şey yapmaya izin vermiyor. Biz bunu bilerek hanı satın almak istedik” diye konuştu.

Binanın şu haliyle çok kötü durumda olduğunu ifade eden Erkul, “Binanın içi de dışı kadar kötü durumda. 15-20 senedir bakım yapılmamış” dedi. Erkul, hanı harabe görüntüsünden kurtaracaklarını belirterek, “Birkaç mimarla görüşüyoruz. En doğru ve sağlıklı çalışmayı yapmayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı.

‘Dükkânları kiraya vereceğiz’

Mehmet Erkul, bu yıl içinde tadilata başlamayı planladıklarını söyleyerek, bu işlemin 1-2 seneden daha uzun sürebileceğini belirtti. Hanın işyeri olarak kullanıldığını söyleyen Erkul, yenilemeden sonra bu işlevinin devam edeceğini belirterek, “Alt katında dükkânlar var. Tadilat için boşaltıldıktan sonra tekrar ofis ve mağaza olarak kullanılabilecek” dedi.  Erkul, tadilattan sonra ofisleri satmayıp, kiraya vereceklerini kaydetti.

Hanın avlusuyla ilgili de bilgi veren Erkul, “Avluya ne olacağı merak konusu oldu. Orayı yine avlu olarak kullanacağız. O bahçe hanın nefes almasını sağlıyor” diye konuştu.

Ünlü yazarlar yaşadı

1831 yılında Rus elçilik binası olarak inşa edilen ve 19’uncu yüzyılın ortalarından itibaren Rus hapishanesi olarak kullanılan Narmanlı Han’ın kaderi Narmanlı Ailesi’nin binayı 1933’te satın almasıyla değişmişti. Narmanlılar, hanı sanatçılara kiralamayı tercih ederken, burada ikamet edenler arasında Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Aliye Berger gibi önemli isimler bulunuyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/narmanliya-ne-olacagi-belli-oldu_119674.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!