Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nazım Hikmet'in Heykelini Çaldılar

Esenyurt Belediye binasının karşısında kendi adını taşın parkta bulunan Nazım Hikmet'in heykeli çalındı. Perşembe gecesi 1 metre 85 santimetre boyundaki ve 400 kilogram ağırlığındaki heykeli çalanlar bulunamadı.

Radikal Gazetesi
Nazım Hikmet'in Heykelini Çaldılar

Esenyurt Belediye binasının karşısında kendi adını taşın parkta bulunan Nazım Hikmet'in heykeli çalındı. Perşembe gecesi 1 metre 85 santimetre boyundaki ve 400 kilogram ağırlığındaki heykeli çalanlar bulunamadı.

Geçen cuma sabahı Nazım Hikmet heykelinin çalındığını fark eden belediye görevlileri durumu Savcılık ve jandarmaya bildirildi. Konuyla ilgili soruşturma başlatılırken, heykelin kimler tarafından ve ne amaçla çalındığı öğrenilemedi. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu yaklaşık 2 ay önce bir Cemevi açılışını yaptıkları günün gecesinde heykelin çalınmak istendiğini belirterek, Başkan Kadıoğlu, “Ancak görevlilerimizin fark etmesi üzerine şahıslar bir kamyonetle kaçarak uzaklaştılar” dedi.

Başkan Kadıoğlu, heykelin çalınmasının siyasi yönü bulunduğunu ima ederek, “Perşembe gecesi heykeli, bulunduğu yerden sökerek çaldılar. Dünyaya mal olmuş bir şairin siyasete alet edilmesi bizi çok üzüyor. Nazım Hikmet’i sadece bir kesime mal etmek istemelerini anlayamıyoruz. Bu çirkin olayı gerçekleştirenler, belediyemiz tarafından eskisinden çok daha güzel ve büyük olan bir heykelin siparişinin verildiğini bilsinler. Bu konuda gereken neyse yapmaya hazırız” dedi.
Heykeltıraş Adnan Doğan tarafından bronzdan yapılan heykelin Nazım Hikmet’in ölçüleriyle birebir aynı olduğu belirtildi. Ağırlığının 400 kilogram civarında olduğu belirtilen heykelin ancak vinçle kaldırılıp götürülebileceği ifade edildi. 

İstanbul'daki ilk nazım anıtı

Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, 2003 yerel seçimlerinden önce inşaatına başladığı Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin önüne yaptırdığı Nazım Hikmet’in heykelini diktirdi. Daha sonra seçimleri kazanan AKP’li Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu, 2007 yılında heykeli buradan kaldırarak Fatih Mahallesi’ndeki Nazım Hikmet Parkı’nın içine koydu.
Bir gecede ortadan kaybolan 400 kilogram ağırlığındaki heykelin, İstanbul’daki ilk Nazım Hikmet anıtı olduğu öğrenildi. Kaidesiyle birlikte 2,5 metreyi bulan 400 kilogramlık heykelin kaideye demir çubuklarla betonlanarak konulduğu belirtildi.

Daha iyisini yaptırıyorum

Büyükçekmece’ye bağlı Esenyurt Belde Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Nazım Hikmet’in çalınan heykelinin daha iyisini yaptıracağını bildirdi.  Kadıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Esenyurt’ta, Nazım Hikmet’in adını taşıyan parkta yer alan bronz heykelin, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce yerinden sökülerek çalındığını anımsattı.

"Nazım Hikmet gibi bir şaire yapılan saldırıyı kabul etmenin mümkün olmadığını" ifade eden Kadıoğlu, şunları kaydetti:  "Buradan pay çıkararak bizi üzmek isteyenler boşuna heveslenmesinler bu nedenden dolayı bizi sıkıntıya sokamazlar. Çalışma arkadaşlarıma gerekli talimatları verdim, çalınan heykelin daha iyisini yaptırıyorum. Sıkıysa onu da çalsınlar. Nazım Hikmet gibi bir değeri biz koruruz. O heykeli oraya ben diktim, sahip çıkmaya da devam edeceğim."

http://www.yapi.com.tr/haberler/nazim-hikmetin-heykelini-caldilar_62951.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!