Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ne Halk Ne de Yetkililer Depreme Duyarlı

Kentsel dönüşümün pilot bölgesi Zeytinburnu'nda iki cana mal olan bina için belediye 'Risksiz' demiş. Topbaş, topu Meclis'e atıyor: 'Dönüşüm yasası şart.' Sakarya'da halk hâlâ hasarlı binalarda oturuyor.

Radikal Gazetesi
Ne Halk Ne de Yetkililer Depreme Duyarlı

entsel dönüşümün pilot bölgesi Zeytinburnu'nda iki cana mal olan bina için belediye 'Risksiz' demiş. Topbaş, topu Meclis'e atıyor: 'Dönüşüm yasası şart.' Sakarya'da halk hâlâ hasarlı binalarda oturuyor

Ders alan yok
Türkiye'de deprem gerçeğini ciddiye alanların azlığı bir daha ortaya çıktı. Büyük Marmara depreminin ardından, dönüşüm için pilot bölge seçilen Zeytinburnu'nda önceki gece yıkılarak iki cana mal olan bina incelenmiş ve 'yıkılması gereksiz' bulunmuş.
'Riskliymiş'
İlçedeki taramada belediye, 2 bin 295 binayı çok riskli görmüş. Çöken konutsa, incelenen 16 bin 30 bina arasındaki risk sıralamasında 11 bin 125. sırada yer alıyordu. Zeytinburnu Belediye Başkanı Aydın ise "Yıkıldığı için, fiili olarak riskliymiş" dedi.

'Atom bombası gibi'
İstanbul'da yüksek riskli 182 bin 527 bina var. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "Kentsel dönüşüm yasası çıkmadan müdahale imkânsız" diyor. Tasarı sekiz aydır TBMM'de. Aydın da Meclis'i "Kucağımızda atom bombası var" diyerek uyarmış.

Acıyı unuttular
Vatandaş cephesi: 17 Ağustos'ta yıkılan Adapazarı'nda hasarlı 376 konut, davalar uzadığı için boşaltılamadı. İzmit'le Gölcük'te 100 bina aynı durumda. Yetkililer birbirini suçluyor, halk oturmaya devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ne-halk-ne-de-yetkililer-depreme-duyarli_52052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!