Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ne Kuş Kaldı Ne de Balık

Dünyanın sayılı sulak alanlarının bulunduğu Türkiye’de çölleşme manzaraları yaşanıyor. Van Gölü’nde tehlike çanları çalarken göçmen kuşların uğrak yerleride artık tamamen çöl durumunda. Türkiye’nin en önemli akarsularının su seviyesinin düşmesiyle nehirlerdeki kirlilik de gün yüzüne çıktı. Sorumlu olarak sadece küresel ısınma gösterilirken

Cumhuriyet Gazetesi
Ne Kuş Kaldı Ne de Balık

Ergenekon soruşturması, AKP hakkındaki kapatma davası, Güngören patlaması ve son olarak Kafkasya’daki çatışmalarla siyasi gündem yoğunlaşırken Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan kuraklık gözden kaçıyor. Dünyanın sayılı sulak alanlarının bulunduğu Türkiye’de çölleşme manzaraları yaşanıyor. Van Gölü’nde tehlike çanları çalarken göçmen kuşların uğrak yerleride artık tamamen çöl durumunda. Türkiye’nin en önemli akarsularının su seviyesinin düşmesiyle nehirlerdeki kirlilik de gün yüzüne çıktı. Sorumlu olarak sadece küresel ısınma gösterilirken tarımsal sulama yöntemlerindeki yanlışlıklar ise görmezden geliniyor.

Meke Gölü Yıllar önce birçok yaban kuşunun ürediği, doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan Konya’nın Karapınar ilçesindeki Meke Gölü’nde adacıklar oluştu.

Kulu Gölü Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan Konya’nın Kulu ilçesindeki Kulu Gölü, tümüyle kuruma noktasına geldi. Gölün büyük parçası olan Düden Gölü tamamen kurudu. Az miktarda su kaynağının beslendiği Küçük Göl ise küçülerek birkaç kilometrelik sığ bir su birikintisi haline dönüştü. Su miktarı yok denecek kadar azalınca, eskiden gelen kuş türleri artık göl havzasına uğramaz oldu.

Mogan ve Eymir Ankara’daki iki gölde de su seviyesi aşırı sıcaklar nedeniyle çok düştü. Herhangi bir su kaynağından beslenmeyen göllerdeki balık türleri de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Akgöl Van’ın Özalp ilçesinde 407 hektarlık alana sahip Akgöl, adeta çöle dönüştü. Gölden geriye, yalnızca kapladığı 407 hektarlık boş alan kaldı.

Van Gölü Su seviyesi 2 metre düştü. Suların çekilmesiyle birlikte kirliliğin boyutları gün ışığına çıkarken tuzluluk ve soda oranının yükselmesiyle canlı yaşamı da tehlikeye girdi. Güneyde, tamamen erimek üzere olan küçük buzullar tespit edildi.

Aygır Gölü Bitlis’in Adilcevaz ilçesi sınırlarında bir çanakta bulunan ve tatlı olan suyu tarım arazilerinin sulanmasında kullanılan gölde şeker pancarı, fasulye, patates gibi ürünlerin yetiştiği tarlaların sulanması nedeniyle su seyisesi 1.5 metre azaldı.

Gölmarmara Uluslararası sulak alan statüsüne sahip, çevresi doğal koruma alanı olan Manisa’nın Gölmarmara ilçesi yakınlarındaki Gölmarmara Gölü’nde doluluk oranı yüzde 28’e indi. Demirköprü Barajı’ndan su takviyesi yapılmaması halinde köylünün geçim kaynağı olan balıkçılığın sona ereceği uyarısı yapıldı.

Bafa Gölü Muğla ve Aydın sınırları içinde kalan Bafa Gölü’nün başlıca sorunları kuruma ve kirlilik. Gölün kurtarılması için “Bafa Gölü’nün Akılcı Kullanımına Doğru Projesi” hazırlandı.

Porsuk Çayı Sakarya Nehri’nin Ankara’nın Polatlı ilçesindeki Yassıhüyük kesimi tamamen kururken birkaç kilometre uzaklıktaki Porsuk Çayı’nda da sular çekildi. Bir zamanlar suyla dolu olan çay yatağı artık çocukların oyun alanı oldu.

Asi Nehri Suriye’nin Asi Nehri üzerinde kurduğu 7 barajın kapaklarını kapattığı için Hatay sınırlarından geçen Asi Nehri kurudu. Nehrin kuruması Amik Ovası çiftçisini vurdu. Çiftçiler, kışın Suriye’nin Asi Nehri’ndeki barajların kapaklarını açmasıyla Amik Ovası’nın göle, yazın ise çöle dönüştüğünü söylediler.

Kızılırmak Kızılırmak nehri üzerindeki Kapulukaya Baraj gölü içinde kalan ve geçen yıl yaz sonunda ve kış aylarında büyük bölümü sulara gömülen tarihi Çeşnigir Köprüsü yeniden su üstüne çıktı. Geçen yıllarda büyük bölümü sular altında olduğu için kapalı olan köprü şimdilerde küçük araç ve yaya trafiğine açık bulunuyor. Kızılırmak’ın en büyük kollarından olan ve Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinden geçen Gökırmak Deresi de kurudu. Suların çekilmesiyle içinde hayvanların otladığı alana dönüşen dere yatağı, ilçedeki sarmısak üreticilerini de olumsuz etkiledi.

Yeşilırmak Kuraklık nedeniyle Yeşilırmak nehrinde su seviyesinin azalmasıyla akarsuya bırakılan atıklar da gözler önüne serildi. Amasya kent merkezinin kanalizasyon atıklarının bırakıldığı ırmakta toplu balık ölümleri yaşanıyor.

Menderes Ege Bölgesi’nde yaşanan kuraklık, Menderes havzasında da etkisini gösterdi. Kuraklık, bölgedeki üreticiyi olumsuz yönde etkiledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ne-kus-kaldi-ne-de-balik_63038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!