Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ne "Sensör" Ne Ben Söyleyeyim

Büyükşehir, vatandaşları canından bezdiren çukurları hassas cihazlarla donatılmış "sensörlü" araçplarla tespit edecek. Vatandaşlar ise bu proje için "Sokaklarda çukur bulabilmek için sensörlü araçlara hiç ihtiyaç yok. Bir çift, baktığını gören göz yeterlidir" diyor.

Gazete Habertürk
Ne "Sensör" Ne Ben Söyleyeyim

Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkent'te vatandaşları canından bezdiren yol çukurları ve parçalanmış asfaltlar için müthiş bir karar aldı! Yollardaki çukur ve tümsekler, hassas cihazlarla donatılmış belediye araçlarıyla tespit edilip merkeze iletecek. Vatandaşlar ise, dünyada eşi benzeri olmayan bu proje için, "Ankara'da çukur olmayan cadde, sokak mı var? Bunu görmek için bir çift göz yeter" diyor.

Ankara Kent Konseyi'nin uzun süren çalışmalar sonucu hazırladığı projeler, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin temmuz ayı toplantısında gündeme geldi. Konseyin sunduğu, dünyada eşi benzeri olmayan projeler Meclis'te onaylandı. Bunlar içinde en dikkat çekici olanı, Başkent'in asfaltı bozuk, çukurlarla dolu sokak ve caddelerini tespit edebilmek için belediye araçlarına sensör takılması projesi.

Akıllı yol!

Ankara Kent Konseyi'nin önerdiği ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oybirliği ile kabul edilen projenin adı 'Akıllı Yol'. Dünyada bugüne kadar hiçbir örneği olmayan bu projeye göre Büyükşehir Belediyesi araçlarına hassas cihazlar monte edilecek. Sensör adı verilen bu cihazlar, yollardaki çukur, tümsek gibi arızaları bilgisayar sistemi aracılığıyla online olarak merkeze iletilecek.

Acil asfalt timi

Merkezde bekleyen 'Acil asfalt timi' ise gelen sinyallerden hangi yolda çukur olduğunu anında görecek. Her an göreve hazır olan ‘tim', ihbarı alır almaz hemen olay yerine intikal edecek ve çukuru kapatacak, bozuk olan yolu onaracak.

Kayganlığı ve mıcırı da bilecek!

Kent Konseyi'nin eşsiz projesi sadece yoldaki çukurları tespit etmekle kalmayacak. Belediye araçlarındaki son teknoloji ürünü cihazlar, yolda mıcır olup olmadığını da tespit edebilecek. Bu cihazların takılı olduğu araçlar, üzerinden geçtiği yolun asfaltının ne kadar düzgün veya kaygan olduğunu, yolun mıcırlı olup olmadığını da anlayabilecek.

Kaza sayısı azalacak

Uygulanabilirliği tartışılan proje Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oybirliği ile kabul edildi. Ankara Kent Konseyi Ulaştırma, Trafik, Altyapı Grubu Sözcüsü Faruk Yıldırım, konseyin çalışmaları sırasında HT Ankara'ya, "Eğer bu sistem hayata geçirilirse kaza sayısında ve yolların durumundan dolayı meydana gelen hasarlarda ciddi azalma olacak" açıklaması yapmıştı. Ankara Kent Konseyi Başkanı Ahmet Arslan ise projenin yüzde 99 başarı sağlayacağına inandığını söylemiş, böylesine bir projenin dünyada uygulanmadığını, ilk kez Türkiye'de uygulanacağını vurgulamıştı.

Alt yapının temel sorunu

Su, kanalizasyon, elektrik, telefon hattı, doğalgaz çalışmalarının ardından asfaltlanmayan, çukurlarla dolu bir şekilde toprak bırakılan yollar, Başkent'in en temel sorunları arasında yer alıyor. HT Ankara Acil Şikayet Hattı'na gelen ihbarlar arasında vatandaşların çukur sorunu birinci sırada bulunuyor. Ekipler yaptıkları çalışmanın ardından yolları asfaltlamadan bırakıp gidiyor. Vatandaşlar da yazın toz toprak, kışın ise çamur içinde yaşamak durumunda bırakılıyor. Başkent'in göbeğinde yaşanan bu manzaralar, her gün HT Ankara sayfalarında da yer buluyor.

Bir çift göz yeter

Büyükşehir Belediye Meclisi'nden çıkan ‘Akıllı yol' projesi kararı, vatandaşlar arasında şaşkınlık yarattı. "Belediye, Ankara'da çukur, asfaltı bozuk yol bulmak için hassas cihazlara mı ihtiyaç duyuyor?" diye soran vatandaşlar, "Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, Ankara'nın yollarının daha modern bir hale getirilmesi için yaptığı çalışmaları saygıyla karşılıyoruz. Ancak Ankara sokaklarında çukur bulabilmek için sensörlü araçlara ihtiyaç yok. Bir çift, baktığını gören göz yeterlidir" diyorlar.

Akıllı durak geliyor

Ankara Kent Konseyi'nin Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunduğu bir diğer proje de ‘Akıllı Durak'. LED ekranlardan, otobüs seferlerinin takip edilebilmesi, SMS'le otobüs seferleri hakkında bilgi edinilmesi, tahmini yolculuk süresi gibi çok sayıda bilgiye anında ulaşmayı sağlayacak Akıllı Durak projesinin ihale hazırlıkları yapılıyor. İlk etapta 100 otobüs ile başlayacak olan çalışmayı EGO Genel Müdürlüğü üstleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ne-sensor-ne-ben-soyleyeyim_81414.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!